Zetor – czeskie ciągniki rolnicze

Zetor Tractors a.s jest czeskim producentem ciągników rolniczych. Należy do słowackiego HTC holding. Na początku swojej historii Zetor był pionierem różnych innowacyjnych rozwiązań. Zastosował w swoich maszynach rolniczych pierwszy system hydrauliczny, nazwany jako Zetormatic. To pierwsza firma na świecie, produkująca w pełni zintegrowaną kabinę bezpieczną zawieszoną na silentblockach. Zetor to czeskie przedsiębiorstwo, jednakże ich ciągniki używane były w wielu krajach, na przykład w Birmie, Iraku, Urugwaju, Zairze czy Argentynie.

Popularność ciągników marki Zetor w Polsce

Traktory Zetor są doceniane także przez polskich rolników. Marka ta odnotowuje na podobnym poziomie udział na rynku nowych, jak i używanych maszyn. Z oficjalnych danych rejestracyjnych możemy dowiedzieć się, gdzie nowe traktory marki Zetor kupowane są najczęściej. Przy interpretacji tych danych warto wziąć pod uwagę to, iż Czechy są o wiele mniejsze od naszego kraju, więc ilość rolników jest tam także mniejsza aniżeli w Polsce. Kraje te różnią się od siebie także strukturą produkcji. U naszych sąsiadów przeważają przede wszystkim gospodarstwa wielkoobszarowe, zajmujące się w dużej mierze uprawą wszelakich zbóż. Rolnicy z Czech stawiają więc na niezwykle wydajne konstrukcje w swoich parkach maszynowych.

Zetor - czeskie ciągniki rolnicze

Czy traktory firmy Zetor sprzedają się lepiej w naszym kraju?

Jak wskazują najnowsze dane, Polacy coraz częściej kupują ciągniki właśnie marki Zetor, sprzedaż ich jest w naszym kraju 4 razy większa aniżeli w Czechach. Ciężko jest jednoznacznie określić, gdzie zetory zyskują większe uznanie. Jednakże w polskich gospodarstwach coraz częściej rolnicy wykorzystują właśnie te maszyny, odnotowywany jest z roku na rok coraz wyższy udział także w czeskim rynku. Od roku 2011 w naszym kraju wydano około 14 tysięcy tablic rejestracyjnych do nowych maszyn rolniczych z oznaczeniem właśnie tego producenta. Nasi sąsiedzi zarejestrowali natomiast jedynie ok. 4 tysięcy tych maszyn rolniczych. Kupiliśmy ich więc zdecydowanie więcej zetorów od Czechów. Średni udział marki zetor na naszym rynku oscyluje na poziomie 12 procent, a u naszych sąsiadów było to około 16 procent.

Odmienne są także nasze oczekiwania co do silnika ciągnika. Polacy decydują się na zetory mające pod maską przeciętnie 105 KM, jednakże Czesi chętniej wybierają traktory o mocy 128 KM. W Polsce przeważają indywidualne gospodarstwa rolne, Czesi natomiast dysponują przeważnie o wiele większą ilością gruntów uprawnych w gospodarstwach rolnych. Zarówno my, jak i nasi sąsiedzi, często wybieramy internetowy sklep rolniczy, jako miejsce do zakupów części rolniczych. Miejsce to oferuje wysokiej jakości zamienniki części do ciągników oraz wszelkie części Zetor czy części Ursus. Dostaniemy tam także maszyny rolnicze, ciągniki rolnicze i pozostałe części rolnicze w przystępnych cenach. Internetowy sklep rolniczy to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na dobrych zamiennikach części do traktorów. Zamówione części rolnicze zostaną nam dostarczone w krótkim czasie, co jest bardzo dużą zaletą internetowego sklepu rolniczego.

Pokaż więcej
Back to top button
Close