Władimirec to marka radzieckich traktorów, które były produkowane w latach 1966-1995. Przez ten okres maszyna była używana w ZSRR, w wielu krajach bloku wschodniego, ale też eksportowana do Ameryki. Obecnie cały czas można się natknąć na pojedyncze egzemplarze Władimirca T25, które wciąż cieszą się popularnością. Skąd się wzięła renoma maszyny zza wschodniej granicy?
Jakie są dane techniczne ciągnika Władimirec T25?
Ciągnik produkowany w latach 70. XX wieku był przeznaczony głównie do najważniejszych prac polowych oraz transportu. Główną ideą jego powstania było stworzenie niewielkiego traktora, który byłby tani w eksploatacji i sprawdzał się w niedużych gospodarstwach. Władimirec T25 jest przystosowany do obsługi sprzętu podwieszanego i przyczepianego. Jest to możliwe dzięki jego możliwościom technicznym, tj.:
- silnik o mocy 25 KM, który pracuje z prędkością 1800 obrotów na minutę,
- wyposażenie w TUZ, podnośnik hydrauliczny czy zaczep holowniczy,
- rozstaw kół wynosi od 1,2 do 1,4 m,
- zbiornik paliwa o pojemności 53 litrów,
- długość ciągnika to 3,07 – 3,28 m,
- skrzynia biegów z 8 biegami przednimi i 6 wstecznymi.
Dzięki powyższej skrzyni przekładniowej traktor osiąga maksymalną prędkość jazdy do 26,9 km/h. Silnik w tym modelu to czterosuwowa konstrukcja z dwoma cylindrami, chłodzona powietrzem. Waga ciągnika T25 to niespełna 2 tony. W ciągniku można zamontować instalację pneumatyczną, co umożliwia podłączenie przyczepy z pneumatycznym układem hamowania.
Czym wyróżnia się ciągnik radzieckiej produkcji?
Władimirec T25, dzięki przekładni 8/6, może rozwijać dokładnie taką samą prędkość, niezależnie, czy porusza się do tyłu, czy do przodu. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zmiany rozstawienia kół oraz wielkości prześwitu. Najważniejsze cechy ciągnika, które wpłynęły na jego popularność w różnych częściach świata, to m.in.:
- wysoka niezawodność — traktor mógł być uruchomiony nawet przy niskich temperaturach (nawet przy –20 stopniach C),
- bardzo niskie spalanie — około 2 litry paliwa na jedną motogodzinę pracy ciągnika,
- duży komfort pracy — dzięki wentylacji kabiny i ogrzewaniu pojazd jest dostosowany do ciężkich warunków. Ponadto warto zwrócić na wygodne siedzisko dla kierowcy.
Dzięki niewielkim wymiarom T25 może wjeżdżać w trudno dostępne miejsca. Okazało się to dużą zaletą w krajach Ameryki Południowej, gdzie traktor jest używany na plantacjach tytoniu czy kawy.
Największe wady Władimirca T25
Władimirec T25, tak jak chyba każda inna maszyna rolnicza, nie jest wolny od wad, które mogą stanowić pewną niedogodność dla rolników. Najczęściej wymieniane przez użytkowników mankamenty to: brak regulacji siłowej oraz niewygodny sposób zmiany biegów w modelach z jednym drążkiem. Często poruszaną kwestią są luzy, które można spotkać w przegubach drążka kierowniczego, a także niewielka wytrzymałość czopów kół lub sworzni do zwrotnic.
Części rolnicze, które najczęściej ulegają szybkiej eksploatacji, warto wymieniać na zamienniki dobrej jakości. Można je bardzo łatwo znaleźć w internetowych sklepach rolniczych, które zapewniają szeroki wybór komponentów do nowszych, jak i starszych modeli traktorów różnych producentów.