Ursus MF 255 – co warto o nim wiedzieć?

Ursusy to najpopularniejsze w Polsce ciągniki, które możemy spotkać praktycznie w każdej wsi. Oczywiście najbardziej popularnym modelem jest C-360, który produkowany był przez wiele lat w czasach Polskiej Republiki Ludowej. Z uwagi na chęć eksportu maszyn, Ursus postanowił jednak rozpocząć produkcję nieco nowocześniejszych maszyn. W związku z tym w latach siedemdziesiątych zdecydowano się na zakup licencji od firmy Massey Ferguson oraz Perkins. W związku z tym w roku 1984 rozpoczęła się produkcja nowego, licencyjnego ciągnika. Był to Ursus MF 255, który stał się wówczas hitem sprzedażowym warszawskiej fabryki maszyn rolniczych. Z uwagi na bardzo udaną konstrukcję i bezawaryjny silnik, ciągnik ten jest używany do dnia dzisiejszego w wielu gospodarstwach rolnych.

Konstrukcja ciągnika

Ursus MF 255 został wykonany z bardzo wytrzymałych stopów metali. Dzięki temu jego konstrukcja posiada wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, co z kolei pozytywnie przekłada się na wytrzymałość zmęczeniową i możliwość znoszenia wysokich obciążeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn rolniczych, ponieważ prace polowe są wymagające, a zbyt słaba konstrukcja może prowadzić do częstych awarii. Masa ciągnika wraz z płynami i kabiną to około 2900 kilogramów. Jest to dobry wynik, który pozwala na zachowanie niskiego spalania. Stosunkowo niska waga pozytywnie wpływa również na prowadzenie oraz łatwość wykonywania manewrów w warunkach polowych. Każdy ciągnik MF 255 wyposażony jest w seryjny podnośnik hydrauliczny o udźwigu do 1318 kilogramów. Możliwe jest więc podłączenie i efektywne użytkowanie większości średnich maszyn rolniczych.

Niezawodny silnik

Ursusy MF 255 wyposażone są w niezawodny silnik Perkins AD3.152 UR, który charakteryzuje się wysoką kulturą pracy oraz niskim spalaniem. Jest to silnik czterosuwowy, rzędowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania, jednostka jest bezawaryjna i generuje całkiem dużą moc, pozwalającą na sprawne prace polowe. Silnik montowany z ciągnikach MF 255 od Ursusa jest również stosunkowo cichy, w porównaniu z innymi maszynami produkowanymi w tamtych latach. Dzięki temu wielogodzinna praca nie jest tak uciążliwa.

Wygodna kabina

Model MF 255 został wyposażony w dużą i wygodną kabinę. Ma to znaczący wpływ na wygodę pracy operatora, szczególnie w ciepłe dni. Mniejsze kabiny zdecydowanie szybciej się nagrzewają, co negatywnie wpływa nie tylko na skupienie, ale również komfort pracy. Zastosowane elementy wykończenia wnętrza są dobrej jakości, dzięki czemu fotel oraz kierownica nie powinny ulegać uszkodzeniom z biegiem lat.

Dostęp do części zamiennych

Co bardzo ciekawe, produkcja tego modelu Ursusa zakończyła się dopiero w 2009 roku. W związku z tym nie ma żadnego problemu z dostępem do części zamiennych, które możemy nabyć w internetowych sklepach rolniczych. Należy jedynie pamiętać o tym, aby wybierać jedynie zamienniki wysokiej jakości. W przypadku zakupu części kiepsko wykonanych, należy liczyć się z wystąpieniem kolejnych usterek.

Pokaż więcej
Back to top button
Close