Ursus C 385 – ciągnik z długą historią. Co zmieniło się na lepsze?

[Zdjęcie – źródło: https://www.ursus.com]

 

C 385 to pierwsza konstrukcja z Zakładów Mechanicznych Ursus, która rozpoczęła produkcję ciężkiego sprzętu rolniczego. Model był tworzony przez ponad 12 lat, aż do 1981 roku. Powstał jako kooperacja Polsko – Czechosłowackiego Ośrodka Badawczo Rozwojowego z Brna, dzięki czemu na pole mogło wyjechać 10 tysięcy tych potężnych maszyn. Ten ciągnik był przełomem w polskim rolnictwie, ponieważ do tamtej pory nie było na rynku ciągników, które potrafiły obsłużyć wiele hektarów terenów uprawnych. Choć od czasu zakończenia jego produkcji minęło wiele lat, wciąż znajdują się miłośnicy tej maszyny, którzy inwestują czas i pieniądze w jej utrzymanie. 

Czym wyróżnia się model C 385? 

Opisując ciągnik C 385 warto wspomnieć o dużej uniwersalności tego modelu. Dzięki prostej a zarazem praktycznej konstrukcji Ursus umożliwia natychmiastowe wykonanie naprawy. Właściciele tej maszyny mają możliwość wybierania różnych typów kół i mogą zmieniać je w zależności od pracy, jaką ma do wykonania ciągnik. Warto wspomnieć o licznych aspektach technicznych tej maszyny: 

  • napęd oparty o tylną oś, 
  • wysokoprężny, czterocylindrowy silnik o pojemności 4562 cm2, 
  • jednotarczowe cierne sprzęgło, 
  • różnicowy mechanizm blokowany metodą mechaniczną, 
  • skrzynia przekładniowa niesynchronizowana z reduktorem. 

Po zaprzestaniu produkcji model C 385 wiele razy był poddawany modyfikacjom, obecnie wielu właścicieli tych wielkich maszyn wciąż zajmuje się renowacją i inwestuje w części rolnicze. Niektóre elementy w postaci zamienników można kupić w sklepach rolniczych online. Dysponują one bogatą bazą materiałów i części o wymiarach zgodnych z tymi katalogowymi. Wszystkie elementy posiadają gwarancję od producenta, dzięki czemu nie ma najmniejszych problemów ze zwrotami lub reklamacją. 

 

Co zmieniło się we współczesnym modelu C 385? 

Obecny model Ursusa posiada dużo lepsze wyposażenie i posiada mocny silnik. Jest często wybierany przez rolników, służby komunalne oraz firmy transportowe. C 385 został zmodyfikowany zgodnie z najnowszymi trendami i wyróżnia się szeregiem zalet: 

  • przestronną kabiną o budowie czterosłupkowej z uchylnym dachem, 
  • regulowanym zaczepem transportowym, 
  • ulepszonym silnikiem – Perkinsem IIIB EU, 
  • maksymalnym udźwigiem o wartości 3,6 tony, 
  • skrzynią o przekładni 12 x 12 wyposażoną w synchroniczny rewers. 

Nie należy zapominać o zmianach wizualnych. Współczesny C 385 to wyjątkowy design z ostrym pazurem. Jadąc tym ciągnikiem posiada się wrażenie dużej kontroli nad pojazdem, dzięki czemu można poczuć dużą swobodę ruchu. Duże wrażenie robi elegancki fotel z amortyzacją, zwiększający komfort podczas jazdy. Dopełnieniem konstrukcji jest oryginalny komplet reflektorów o dużej mocy oświetleniowej.  

Naprawa traktora C 385 

Istotną cechą nowego modelu C 385 jest jego wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli ciągnik napotka awarię dowolnego rodzaju, to zostaje unieruchomiony i przerywa swoją pracę. Dzięki temu rozwiązaniu operator maszyny jest w pełni bezpieczny i może wykonać niezbędne naprawy. Pomimo dużych rozmiarów ciągniki są dosyć szybkie – rozwijają prędkość do 40 km/h. 

Pokaż więcej
Back to top button
Close