Deutz-Fahr – niemiecka jakość ciągników

Deutz-Fahr to niemiecka marka maszyn rolniczych. Przedsiębiorstwo, oprócz produkcji ciągników, zajmuje się konstruowaniem kombajnów i pozostałych urządzeń. Marka popularna jest na całym świecie, a za sukces ekonomiczny spółki odpowiadają przede wszystkim nowoczesne rozwiązania technologiczne, którymi pojazdy rolnicze Deutz-Fahr wyróżniają się na rynku. 

Historia marki 

Historia związana z marką sięga XIX wieku. Wówczas, firma Deutz, założona przez  Nikolausa Otto, który wynalazł czterosuwowy silnik spalinowy, zajmowała się głównie produkcją jednostek napędowych. Fahr natomiast należał do spółek handlowych, prowadzących produkcję traktorów. W późniejszym czasie dwie firmy dokonały fuzji, łącząc się ze sobą. Wówczas, rozpoczął się okres produkcji wysokiej jakości ciągników oraz maszyn rolniczych. Jedną z najlepszych serii ciągników jest seria  Deutz-Fahr Agrotron, która miała swoją premierę w 1995 roku. W tym samym roku przedsiębiorstwo wynalazło sieczkarnię samojezdną Deutz-Fahr Gigant 400, a dwa lata później wprowadzono na rynek pierwszy 8-klawiszowy i wówczas największy kombajn zbożowy oznaczany Deutz-Fahr TopLiner 8XL. Lata 90 XX wieku spowodowały rozsławienie marki Deutz-Fahr na całym świecie. Eksport maszyn był prowadzony na ogromną skalę. Kapitał pochodzący ze sprzedaży maszyn rolniczych i poprzednich serii ciągników, pozwolił w zainwestowanie w serię  Agrotron TTV, która była wyposażona w przekładnię bezstopniową ZF Eccom. Seria ciągników miała swoją premierę w 2001 roku. Od tamtego momentu, mało które traktory dorównują Agrotronom TTV pod względem niezawodności, solidności oraz wydajności.

Niezawodne maszyny 

Ciągniki produkowane przez spółkę Deutz-Fahr początkowo budziły wiele wątpliwości ze względu na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Nie wszyscy potencjalni kupcy byli przekonani do naszpikowanych technologią maszyn. Jednakże wszystko zmieniło się za sprawą opinii, którą wypracowały ciągniki w środowisku rolników. Okazało się, że sama konstrukcja i układ kabiny rozwiązywały wiele problemów technicznych użytkowników. 

Charakterystyczna maska modeli produkowanych przez Deutz-Fahr wyróżnia się nietypową bryłą z charakterystycznym ścięciem. Także w przypadku kabin zastosowano większe szyby, które wyróżniały się przejrzystością. Dodatkowo, zamontowano okno dachowe. Te zabiegi umożliwiły lepszą widoczność podczas pracy. Zamontowano oświetlenie po bokach, co sprzyjało pracy nocnej. Sama maska ma budowę pozwalającą na szybkie dostanie się do podzespołów ciągnika. Silniki zostały ponadto wyposażone w dodatkowe pompy zasilające pojedyncze spryskiwacze. Jednakże, niemieccy rolnicy są zgodni, że największą zaletą produktów Deutz-Fahr są 6-cylindrowe silniki z przekładnią z 6 biegami głównymi i z 4 przełożeniami, które są zmieniane pod obciążeniem. 

traktor

Podsumowanie – niemieckie maszyny rolnicze 

Pomimo, że maszyny Deutz-Fahr nie są zbyt popularne na polskim rynku, warto zainteresować się ich specyfiką, ponieważ maszyny te nie bez przyczyny zdominowały cały zachodni rynek.

Pokaż więcej
Back to top button
Close