Wybieramy ciągnik do niewielkiego gospodarstwa

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie pracę na roli bez ciągnika. Także w małych gospodarstwach rolnych ciągnik stanowi podstawą maszynę. Jednakże, żeby eksploatacja tego pojazdu była zarówno wydajna, jak i oszczędna musi być od dopasowany do specyfiki prowadzonych działań i potrzeb danego rolnika.

Jaki powinien być ciągnik do niewielkiego gospodarstwa?

Na samym początku należy zastanowić się, czy potrzebujemy koniecznie maszyny nowej, czy może wystarczy nam sprzęt używany. Na rynku znaleźć można wiele używanych maszyn radzących sobie z pracą w małych gospodarstwach, a co najważniejsze w korzystnych cenach. Należy mieć na uwadze, iż nowa maszyna oznacza konieczność serwisu do utrzymania gwarancji i pozostałe koszty eksploatacji. Używany ciągnik może więc okazać się korzystniejszym wyborem, w razie awarii wszelkie części do ciągników zakupimy w lepszych internetowych sklepach rolniczych. Taki internetowy sklep rolniczy posiada wiele zamiennych części do traktorów. Warto pamiętać o tym, aby wszystkie części rolnicze oraz maszyny rolnicze, z których korzystamy były jak najlepszej jakości, co zagwarantuje nam efektywność naszej pracy. Zamienne części Ursus oferowane przez sklepy internetowe oraz ciągniki rolnicze charakteryzują się doskonałą jakością i solidnością, z tego względu są bardzo często wybierane przez rolników. W trakcie wyboru ciągnika do małego gospodarstwa należy dokładnie przeanalizować rodzaj pracy, jaka będzie wykonywana przez naszą maszynę rolniczą. Musimy określić to, czy ciągnik będzie używany do ciężkich prac w polu, czy może jako maszyna pomocnicza do transportu. Pojazd do transportu może być lekki, uniwersalny o większym promieniu skrętu, dzięki czemu zmniejszy się zużycie paliwa czy opon. Natomiast maszyna rolnicza z napędem 4 × 4 sprawdzi się przy intensywniejszych pracach na polu.

Wybieramy ciągnik do niewielkiego gospodarstwa

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Decydując o zakupie ciągnika, trzeba wziąć pod uwagę dokładną wielkość naszego gospodarstwa, jego liczbę pól oraz odległość, w jakich są od siebie rozmieszczone. Bardzo zwrotna maszyna sprawdzi się szczególnie przy polach o nieregularnych kształtach. Istotny jest także rodzaj gleby oraz jej zwięzłość. Gleba o dużej zwięzłości wymaga sporej mocy silnika. Duża moc maszyny przyda się, jeśli hodujemy w swoim gospodarstwie przede wszystkim rośliny okopowe. Jednakże nie ma konieczności kupowania ciągnika o bardzo dużej mocy do małego gospodarstwa. Istotne jest także aby, części rolnicze do naszego ciągnika były łatwo dostępne. Dobrze jeśli dla naszej maszyny na rynku znajduje się zamienne części rolnicze, gdyż często są one korzystniejszym rozwiązaniem. Dobrym ciągnikiem do niewielkiego gospodarstwa jest na przykład Ursus MF-255 produkowany w latach 1984-2009. Traktor ten posiada 3-cylindrowy silnik Perkins AD3.152 UR o pojemności skokowej 2502 cm³, generujący moc 48 KM.

Aktualnie na rynku znajduje się wiele różnych modeli pojazdów, z tego względu w trakcie wyboru należy przeanalizować wiele ważnych parametrów. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie poszczególnych maszyn, aby dobrać sprzęt idealny dla naszego gospodarstwa, który sprosta wszystkim wymaganiom. Właściwy dobór ciągnika do gospodarstwa rolnego przyczyni się z pewnością do szeregu istotnych korzyści. Do najważniejszych z nich należą oczywiście korzyści finansowe. Ważne są także kwestie łatwości obsługi, bezpieczeństwa oraz komfortu pracy.

Pokaż więcej
Back to top button
Close