Starsze traktory, które wciąż jeszcze są powszechnie wykorzystywane na polskich wsiach, mają tradycyjną ręczną skrzynię biegów i sprzęgło cierne. Ma ono jednak dwie funkcje: Przenoszenie napędu na koła jezdne, umożliwiające ciągnikowi rolniczemu poruszanie się, ale również włączanie wałka odbioru mocy (WOM). Dzięki niemu traktor może napędzać różne maszyny i przystawki, takie jak choćby kosiarka rotacyjna, snopowiązałka, rozrzutnik i tak dalej. Uszkodzenie tytułowego podzespołu powoduje więc, że ciągnika praktycznie nie da się używać.
Sprawdzamy regulację
Jeżeli zauważymy jakiekolwiek problemy ze sprzęgłem, takie jak brak pełnego rozłączania lub ślizganie się, nie powinniśmy nigdy popadać w panikę. Maszyny rolnicze, podobnie jak samochody osobowe, mają bowiem możliwość regulacji działania mechanizmu załączania i wyłączania napędu. Realizowany jest on za pomocą linki, bądź – w nowszych ciągnikach – układu hydraulicznego. Należy więc najpierw sprawdzić, czy nie doszło tutaj do jakiegoś uszkodzenia. Jedna osoba powinna wciskać pedał w kabinie, a druga sprawdzać czy łapa sprzęgła faktycznie się porusza i wykonuje ruch w całym swoim zakresie. Czasami uszkodzeniu ulega sama dźwignia regulacji, którą można dostać praktycznie w każdym sklepie, który oferuje części do ciągników. Jeśli mamy problem, warto skorzystać z internetu i poszukać rzeczonego podzespołu w punktach handlowych online. Zdarza się też zerwanie samej linki, lub zapowietrzenie układu hydraulicznego. Wszystkie te usterki usuniemy bez większych kosztów.
Wymieniamy sprzęgło
Jeżeli wszystkie powyższe porady nie przyniosły rezultatu, oznacza to że uszkodzeniu uległo samo sprzęgło. Wtedy nie ma wyboru, trzeba będzie rozpołowić ciągnik, dostać się do mechanizmu i fizycznie go wymienić. Zanim jednak się do tego zabierzemy lub oddamy traktor do mechanika, trzeba kupić nowy zestaw części. Dobrym pomysłem jest znaleźć internetowy sklep rolniczy, w którym ceny z pewnością będą niższe, niż w punktach stacjonarnych. Warto przejrzeć oferty różnych producentów – ich części zamienne posiadają jakość tak dobrą, jak podzespoły oryginalne, za to z pewnością trafimy coś znacznie tańszego. Często dostaniemy tam też inne części rolnicze, które mogą nam się przydać. Gdy nowy zestaw sprzęgła przywiezie nam kurier, możemy rozpocząć pracę. Trzeba jednak pamiętać, że większość starszych maszyn – jak choćby traktory Ursus – ma zwartą konstrukcję. Silnik, skrzynia biegów i elementy układu napędowego (dyferencjał, zwolnice) to jedna wielka bryła żeliwa. By dostać się do sprzęgła trzeba ciągnik rozpołowić, co jest bardzo trudne do zrobienia w warunkach gospodarstwa rolnego. Zazwyczaj nie obejdzie się więc bez interwencji fachowego warsztatu.
Jak mogliśmy się przekonać, problemy ze sprzęgłem mogą oznaczać spore kłopoty, ale nie muszą. Jeśli uszkodzona została tylko regulacja, pękła linka lub są problemy z układem hydraulicznym, sprawę załatwimy samodzielnie. Często sprowadza się ona do odwiedzenia sklepu z częściami do traktorów i zakupu odpowiednich podzespołów zamiennych. Uszkodzenie samego mechanizmu to większy problem, ponieważ konieczne jest rozpołowienie ciągnika. Pamiętajmy przy tym, by kupując nowy zestaw elementów wybrać takie, których producent jest znany i posiada dobrą renomę.