Odpowiedni ciągnik do gospodarstwa hodowlanego – jaki wybrać?

Gospodarstwa specjalizujące się w wyłącznie uprawie, lub też czysto hodowlane to w obecnych czasach coraz częstsze zjawisko. Specjalizacja jest naturalnym czynnikiem, który to determinuje również inne maszyny wykorzystywane w takim gospodarstwie. Dziś skupimy się na ciągnikach rolniczych, które to w hodowli spełniają nieco inną rolę, aniżeli w uprawie.

Do czego wykorzystujemy ciągnik w gospodarstwie hodowlanym?

Kiedy odwiedzimy sklep rolniczy w celu zapoznania się z ofertą ciągników rolniczych przeznaczonych do gospodarstwa na pewno zostaniemy zapoznani z prospektami technicznymi i reklamowymi. Tam też ujrzymy ciągniki rolnicze przy przeróżnych pracach. W gospodarstwie hodowlanym ciągnik pełni kilka funkcji uniwersalnych i kilka zależnych od specyfiki danego gatunku lub odmiany zwierząt. Przede wszystkim przy pomocy ciągników rolniczych transportujemy pożywienie do wnętrza budynku, lub też na pastwisko w przypadku zwierząt wypasanych przez cały rok. Kolejnym ważnym elementem jest uprzątanie obornika, resztek pokarmu i innych nieczystości. Dodatkowo można za pomocą ciągnika rolniczego i odpowiedniego sprzętu uprzątnąć na przykład posadzkę w budynku. Drugim powszechnym w gospodarstwie hodowlanym zadaniem ciągnika rolniczego jest obsługa paszowozu. Mało które gospodarstwo może pozwolić sobie na samojezdny paszowóz z własnym załadunkiem, zwykle hodowcy wybierają właśnie sprzęty sprzęgane z ciągnikiem rolniczym w celu uniwersalnego wykorzystania tego drugiego i optymalizacji zaopatrzenia w części do maszyn rolniczych. Ostatnim stawianym przed ciągnikiem rolniczym zadaniem są prace polowe na terenie pastwisk i wywóz gnojowicy lub obornika. Maszyny rolnicze wykorzystywane w tym procesie to wozy asenizacyjne, rozrzutniki obornika, włóki łąkowe, brony i inne przydatne w danym miejscu urządzenia.

Jaki ciągnik wybrać do gospodarstwa hodowlanego?

Wiemy już, jakie zadania są stawiane przed ciągnikami rolniczymi, teraz musimy skupić się na wyposażeniu. Przede wszystkim do wspomnianych prac bardzo często wykorzystujemy ładowacz czołowy. Obecność TURa jest zatem obowiązkowym elementem wyposażenia. Ponadto każdy, stacjonarny jak i internetowy sklep rolniczy, zaoferuje nam wiele akcesoriów do montowania na tak zwanej euro ramce. Mogą to być widły do bel, akcesoria do wykrawania kiszonki, łyżki, hydrauliczne szczotki i wiele przeróżnych dodatków. Kolejną ważną cechą są zwrotność i wymiary ciągnika rolniczego. Operowanie wewnątrz budynków inwentarskich i sam wjazd do nich to zwykle trudne zadanie, im bardziej kompaktowy ciągnik rolniczy i większa zwrotność, tym praca będzie wygodniejsza i bardziej przyjemna. Z uwagi na stosowane z przodu maszyny rolnicze, można również wybrać przedni TUZ i WOM. Przydać się może on na przykład przy obsłudze kosiarki czołowej podczas przygotowywania łąk. Z powyższych powodów bardzo często są wybierane konstrukcje z sinikami o maksymalnie czterech cylindrach, gdyż zwrotność i ceny części do ciągników są znacznie lepsze aniżeli w przypadku większych, bardziej kosztownych i paliwożernych konstrukcji.

 

 

 

Pokaż więcej
Back to top button
Close