Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ciągnika?

Decydując się na zakup ciągnika, niezależnie czy jest to nowa maszyna, czy używana, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka elementów. Podjęcie prawidłowej decyzji to niekiedy jedno z najważniejszych decyzji gospodarza, która może rzutować na rozwój gospodarstwa w przeciągu następnych lat. Zatem powinniśmy kierować się nie tylko aspektem finansowym, ale również szeregiem innych czynników. Nie można zapomnieć o zwróceniu uwagi na moc silnika, tego, do czego ma nam służyć zakupiony ciągnik oraz czego dokładnie wymagamy od nowej maszyny, a także jak dobrze wykonane są części do ciągników.

Moc silnika – o czym pamiętać przy wyborze ciągnika?

Moc silnika to jedna z głównych kwestii, jeżeli chodzi o wybór ciągnika. W głównej mierze uzależniona jest ona od wielkości obszaru, na którym będzie pracował. Jeżeli gospodarz dysponuje działką o obszarze pomiędzy 20 i 30 hektarów, to zdecydowanie wystarczającym traktorem jest maszyna o mocy 80-100 KM/H. W przypadku większego pola, które wynosi powyżej 70 hektarów, części rolnicze w ciągniku powinny zapewniać mu moc co najmniej od 130 do 180 KM/H. Jeżeli chcemy kupić jedynie ciągnik pomocniczy, który nie będzie wykorzystywany w bardzo dużym stopniu, można zdecydować się na oszczędny silnik i części do traktorów. Tym, na co można zwrócić uwagę, jest wspomaganie układu kierowniczego, ponieważ taki pojazd często zmuszony jest do manewrowania na mniejszych obszarach. Wybierając traktor do prac sadowniczych, spokojnie możemy zdecydować się na traktor o mocy około 75 KM/H, natomiast w przypadku maszyny używanej do zbierania roślin, wystarczy nam traktor o mocy do 120 KM/H.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ciągnika?

Rodzaj gleby, na której będzie używany ciągnik

Moc ciągnika oraz części do traktorów, z których skonstruowany jest pojazd, powinny być również zależne od tego, na jakiej nawierzchni będzie wykorzystywany. Kiedy planujemy pracę na twardej i ciężkiej ziemi, piaskach lub czarnoziemach, to musimy odpowiednio dostosować ich moc. Nie ma więc wątpliwości, że rodzaj gleby to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze traktora. Poza tym warto spojrzeć na ilość spalanego paliwa, a nie tylko na ilość koni mechanicznych, aby uniknąć zakupu bardzo nieekonomicznego pojazdu.

Komfort użytkowania

Komfort użytkowania oraz ergonomiczność to kolejne niesamowicie istotne parametry, którym musimy się przyjrzeć podczas wybierania nowego ciągnika. Maszyny rolnicze i części rolnicze nie mogą być kupowane w ciemno. Powinny być poprzedzone długimi badaniami i skrupulatnym określeniem własnych potrzeb. Co może się przydać w traktorze? Cóż, to zależy od indywidualnych preferencji, jednak możemy zaopatrzyć się w np. zautomatyzowaną skrzynię biegów, klimatyzowaną kabinę lub amortyzację foteli – wszystko w celu ułatwienia pracy gospodarzowi lub jakiejkolwiek innej osobie zasiadającej za kierownicą ciągnika. Ciągniki rolnicze muszą być również bezpieczne, dlatego warto odwiedzić stronę, którą posiada internetowy sklep rolniczy oferujący części Ursus oraz wielu innych poważanych firm.

Pokaż więcej
Back to top button
Close