Właściwa konserwacja maszyn rolniczych jest niezwykle ważna. W tym także ich odnowienie oraz zabezpieczenie antykorozyjne. Nie jest to jednak proces prosty. Łatwe nie jest także ich malowanie. Wszystko przez dość specyficzne warunki w jakich tego typu maszyny pracują. Warto zatem wiedzieć jak właściwie i prawidłowo pomalować ciągnik.
Przygotowanie ciągnika do malowania
Zanim jednak przystąpi się do właściwego malowania ciągnika, maszynę trzeba odpowiednio przygotować. Proces ten podzielić można na trzy etapy. Każdy z nich jest równie ważny. Pierwszy etap polega na bardzo starannym umyciu ciągnika. Trzeba tu jednak zachować odpowiednią ostrożność. Dotyczy to stosowania środków chemicznych do mycia ciągnika. Środki te mogą bowiem uszkodzić ważne elementy maszyny. Mowa tu choćby o uszczelkach, przewodach i innych gumowych elementach. Kolejnym etapem przygotowań ciągnika do malowania jest usunięcie starej farby. Do tego celu najczęściej korzysta się z takich narzędzi jak ręczna szczotka do metalu, wiertarka z odpowiednią nakładką oraz szlifierka. Wszystkie te narzędzia oferuje niemal każdy internetowy sklep rolniczy. Warto zaopatrzyć się również małe szlifierki i szczotki. Mogą być pomocne przy usuwaniu starej farby z trudno dostępnych miejsc. W celu usunięcia rdzy zastosować należy odrdzewiacze chemiczne. Trzecim i ostatnim etapem przygotowań jest szlifowanie oczyszczonej powierzchni. Należą ją także odpylić i odtłuścić.
Wybór farby do malowania
Po przygotowaniach możliwe jest malowanie ciągnika. Samo malowanie polega na nałożeniu podkładu, a następnie wierzchniej warstwy farby. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie farb, które łączą w sobie odpowiednie funkcje antykorozyjne wraz z barwnym wykończeniem. Metoda ta pozwala na zaoszczędzenie czasu. Niezależnie od tego jaki sposób malowania zostanie wybrany, bardzo ważny jest wybór farby. Te muszą być dostosowane do specyfiki pracy ciągnika. Jedne jego elementy podczas pracy się nagrzewają, inne narażone są na zawilgocenia. Farba do ciągnika musi być do tego odpowiednio dostosowana. Przy malowaniu ciągnika uważać trzeba z łączeniem różnych farb. W przypadku malowania ciągnika metodą dwuwarstwową pamiętać trzeba o właściwym połączeniu podkładu i koloru bazowego. Farby te muszą być ze sobą kompatybilne. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest stosowanie farb jednego producenta. Przykładem takiej farby może być farba Granit.
Metoda malowania ciągnika
Farbę na ciągnik nakładać można pędzlem lub stosując metodę natryskową. Malowanie pędzlem jest na pewno tańsze, jednak z pewnością nie daje idealnych efektów. Trudno jest uzyskać równomierną powłokę. To z pewnością przełoży się na gorszy efekt wizualny. Malowanie pistoletem natryskowym daje dużo lepszy efekt. Nie jest to jednak łatwy sposób malowania. Potrzebne jest tu pewne doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Jednak tak pomalowane maszyny rolnicze wyglądają zdecydowanie lepiej. Poza tym ten sposób malowania jest trwalszy. Dzięki temu dobrym wyglądem ciągnika cieszyć można się nawet przez kilka sezonów.