Jaki ciągnik wybrać – nowy czy używany?

Zakup ciągnika oraz części do traktorów to bardzo istotna inwestycja. Zazwyczaj wiąże się z wydaniem znaczącej części finansów. Wybór nie jest prosty, jednak zanim przejdziemy do wyboru konkretnych parametrów, konieczne jest zdecydowanie, co wybrać – nowy czy używany ciągnik. Ostatecznie sprowadza się to jednak do Twojego budżetu. Ile chcesz wydać na najnowszy i najlepszy sprzęt? Czy zastanawiałeś się nad leasingiem, dzięki któremu możesz kupić nowszą maszynę po bardziej przystępnej cenie?

Dlaczego warto wybrać używany ciągnik?

Tym, co zachęca rolników do zakupu używanych ciągników, są zachęcające ceny, które oferują używane maszyny rolnicze. Są więc zachęcającą opcja dla właścicieli mniejszych gospodarstw. Zazwyczaj w takich okolicznościach części do ciągników nie są aż tak eksploatowane lub zakup spowodowany jest ograniczonymi zasobami środków. Dodatkowo, kiedy wybieramy używaną maszynę, możemy skorzystać z zakupu używanych części do ciągników, które oferuje każdy renomowany, internetowy sklep rolniczy. Zyskujemy także komfort wykonywania napraw we własnym zakresie. Inną perspektywę otrzymamy, kiedy przyjrzymy się temu z drugiej strony – od strony awaryjności. O ile nie kupimy używanego ciągnika z bardzo pewnego źródła, nie będziemy wiedzieć, jak był wykorzystywany wcześniej. Czasem sprzedawcy mogą zataić niektóre wady lub awarie. Poza tym używane maszyny rolnicze nie posiadają zazwyczaj obowiązującej gwarancji. Oznacza to, że pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o zakupie używanego pojazdu powinno być znalezienie zaufanego sprzedawcy.

Jaki ciągnik wybrać - nowy czy używany?

Dlaczego lepszą opcją jest nowy ciągnik?

Przejdźmy teraz do nowych ciągników. Głównym powodem, dla którego wiele osób rezygnuje z zakupu tego typu urządzeń oraz części do ciągników jest cena. W porównaniu do modeli używanych jest ona znacznie wyższa i nie zawsze oznacza otrzymanie maszyny o wiele wyższej jakości, ponieważ wiele traktorów używanych jest niemal tak samo sprawna i zadbana, jak urządzenia całkowicie nowe. Kupując nowy produkt mamy jednak pewność, że nie jest on poawaryjny oraz będzie objęty gwarancją serwisową jeszcze przez dłuższy czas. Niekiedy okazuje się również, że nowe maszyny spalają mniejszą ilość paliwa, co paradoksalnie oznacza, że w dłuższej perspektywie są bardziej ekonomicznie. Prawdą jest jednak to, że zarówno dzięki nowym, jak i używanym ciągnikom znacznie przyśpieszmy czas pracy oraz zmaksymalizujemy efekty.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wybór nowego, czy używanego traktora, ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kilka elementów. Przede wszystkim chodzi o rozmiar urządzenia. Jego dostosowanie zależy głównie od wielkości obszaru, na którym będzie wykorzystywany. Duże ciągniki zużywają więcej paliwa oraz mają droższe części rolnicze, jednak na większych przestrzeniach będzie definitywnie lepszą opcją. Kolejną rzeczą, która powinna przykuć naszą uwagę, jest rozważenie kosztów, na które jesteśmy gotowi w kwestii ciągnika. Najważniejsze z nich to paliwo, ewentualna naprawa przy awariach oraz regularne smarowanie. Zazwyczaj im nowsze urządzenie, tym wyższy koszt naprawy, jednak w porównaniu ze starszymi maszynami, szansa ich wystąpienia jest zdecydowanie niższa.

Pokaż więcej
Back to top button
Close