Dopasuj ciągnik do wielkości gospodarstwa

Wielu początkujących rolników zastanawia się czym się kierować przy wyborze ciągnika. Warto przemyśleć dobór maszyny rolniczej, aby mogła ona jak najbardziej efektywnie spełniać swoje zadania i sprostać wszelkim wymaganiom. Podczas zakupu należy brać pod uwagę nie tylko cenę, ale także inne parametry jak np. wielkość gospodarstwa.

Ogólne zasady dotyczące wyboru ciągnika rolniczego 

Jak wspomniano wcześniej wybierając ciągnik rolniczy trzeba odpowiednio dopasować go do potrzeb i wielkości gospodarstwa. Ten czynnik jest niezwykle ważny i decydujący. To, jak duże jest pole wpływa na potrzebną moc silnika. Znaczenie ma także intensywność prac wykonywanych w trakcie roku. 

Im większe gospodarstwo i im więcej pracy trzeba włożyć w jego utrzymanie, tym większa moc silnika i wielkość ciągnika jest konieczna. Gospodarstwa, które mają powierzchnię do 20 hektarów nie są uznawane za największe. Jednak mimo wszystko wymagają sprawnego i wydajnego traktora. Zwykle, aby zrealizować obowiązki takiego gospodarstwa wystarczy jeden lub dwa ciągniki. 

W przypadku mniejszych gospodarstw wystarczy maszyna, której moc sięga od 30 do 45 kW. W przypadku pół większych niż 1 ha poleca się zakup dwóch traktorów o takiej mocy. 

Zakup ciągnika w przypadku większych gospodarstw

Im większe będą gospodarstwa, tym konieczne jest wykorzystanie ciągników o większej mocy. Areały sięgające 20 do 35 ha zwykle wymagają pracy dwóch lub nawet trzech ciągników. Tylko zaopatrzenie się w taką ilość sprzętów pozwala na efektywne przeprowadzenie prac. Warto jednak zaznaczyć, że maksymalna moc silnika nie powinna przekraczać 58 kW. Jest to bardzo ważne, aby nie doprowadzić do efektu przeinwestowania. 

Gospodarstwa większe niż 35 ha zwykle wymagają zakupienia 3 – 4 ciągników. Z kolei nawet pięć maszyn jest potrzebnych w przypadku pól uprawnych, które przekraczają 100 ha. 

Mówiąc o dobrze ciągników do wielkości gospodarstwa, nie można pominąć przypadków, które charakteryzują się powierzchnią większą niż 100 hektarów. Tak spore przedsięwzięcia wymagają naprawdę dużej ilości maszyn. Często potrzebne może się okazać wykorzystanie nawet 10 maszyn o mocy sięgającej 210 kW. 

traktor części

Wyposażenie gospodarstwa rolnego w ciągniki to bardzo ważna kwestia. Inwestycja jest dość duża, dlatego nie warto podejmować żadnych decyzji pochopnie. Dobrze jest także zwrócić uwagę na przyszłe potrzeby i zaplanować inwestycje na wyrost, aby nie być zaskoczonym w późniejszym czasie. Jeżeli ktoś planuje powiększenie swojego gospodarstwa, z pewnością powinien zawczasu przemyśleć zakup kolejnych ciągników. Odpowiednia ilość maszyn sprawi, że nie będą one przeciążone i nie będą tak często ulegały awariom. Im więcej ciągników rolniczych się posiada tym większą uwagę należy przywiązać do ich stanu technicznego. Bardzo często błędne serwisowanie może narazić rolnika na większe koszta niż zakup kolejnego ciągnika. Warto też zaznaczyć, że ciągniki zakupione na gospodarstwo znajdujące się w górskim rejonie powinny mieć zdecydowanie większą moc.

Pokaż więcej
Back to top button
Close