Ciągnik to podstawowy pojazd rolnika, bez którego niemożliwe jest uprawianie roli i wykonywanie większości prac gospodarskich. Systematyczna kontrola nowej i używanej maszyny rolniczej pozwala utrzymać ją w dobrym stanie technicznym i zapobiega nagłym awariom w trakcie prac polowych. Dlatego też, zanim skierujemy maszynę do codziennej pracy w polu, warto przeprowadzić jej przegląd i sprawdzić filtr oleju. Dlaczego warto dbać o filtry oleju w ciągnikach i jak to robić?
Co ile należy wymieniać filtr oleju i olej?
Warunkiem bezawaryjnej eksploatacji silnika spalinowego i układów hydraulicznych ciągnika jest dokładna filtracja oleju. Właśnie dlatego niezmiernie ważne jest starannie dobieranie filtrów, ich czyszczenie i wymiana oleju silnikowego. Jeśli chcemy sprawdzić, czy poziom oleju w ciągniku jest prawidłowy, należy maszynę ustawić na płaszczyźnie poziomej i za pomocą wskaźnika sprawdzić ile znajduje się oleju. Poziom oleju silnikowego powinien być utrzymywany na środku pomiędzy znakami „MAX”, a „MIN”. Nie może go być ani mniej, ani więcej.
Okresy wymiany filtrów oleju zazwyczaj określa producent, a informacja znajduje się w instrukcji obsługi pojazdów lub w warunkach gwarancji. W przypadku nowych silników Ursus liczba motogodzin pierwszej wymiany filtra i oleju to 50 motogodzin, w zachodnich markach ciągników wymiana zalecana jest po 100 motogodzinach.
Dlaczego trzeba pamiętać o wymianie filtrów oleju?
Zbyt późna wymiana filtra oleju i samego oleju powoduje wytrącanie się wewnątrz silnika niebezpiecznej sadzy i smoły. To może zatkać kanały olejowe i zablokować pierścienie w maszynie, co skutkować będzie awarią całego pojazdu. Jeśli oleju jest zbyt mało, dochodzi do nieodpowiedniego smarowania silnika, który może przestać prawidłowo działać.
Olej silnikowy i filtr oleju w ciągniku warto wymieniać przed sezonem zimowym, tuż po zakończeniu intensywnych prac polowych. Także w tym czasie warto dokonać całego przeglądu technicznego maszyny rolniczej i ewentualnie wymienić inne awaryjne podzespoły. W rolniczych sklepach internetowych z częściami do maszyn rolniczych i silników możemy nabyć w atrakcyjnej cenie nie tylko filtr oleju, lecz także inne części i zamienniki, które sprawią, że maszyna będzie gotowa wiosną do prac na roli.
Wymianę oleju na nowy warto dokonać po zakończonej pracy maszyny, wtedy olej ma mniejszą lepkość i z większą łatwością spłynie. Po ścieknięciu oleju należy odkręcić zużyty filtr oleju i zamontować nowy. Przy wymianie filtru oleju w szczególności należy zadbać, by do wnętrza silnika nie dostały się żadne ciała obce, które mogłyby go uszkodzić. W trakcie wymiany warto używać papierowego ręcznika lub czyściwa, a zużyty olej i filtry prawidłowo zutylizować.Warto mieć na uwadze, że rola filtra olejowego w ciągniku jest często pomijana jako niemająca wpływu na stan techniczny maszyny, jednak od jego stanu zależy czy ogóle uda nam się wyjechać w pole. Źle działający filtr oleju sprawia, że następuje przyspieszone zużycie ścierne, co w efekcie doprowadza do awarii i konieczności wcześniejszego wykonania remontu silnika oraz ponoszenia dodatkowych kosztów.