Chiptuning ciągnika rolniczego – na czym polega?

Chiptuning od lat stosuje się z powodzeniem w przypadku samochodów osobowych. Jednak niewiele osób wie, że zwiększenie osiągów silnika oraz zmniejszenie kosztów użytkowania,  jest z powodzeniem możliwy również w przypadku ciągników rolniczych.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć ciągniki, które nie są wyposażone w elektroniczne sterowniki pracy silnika. Produkując maszyny rolnicze stosuje się specjalne sterowniki, które ograniczają całkowity potencjał maszyn. Spowodowane jest to chęcią przedłużenia ich żywotności, jak też ma na celu spełnianie kryteriów emisji spalin. Głównym jednak powodem jest urozmaicenie ofert ciągników za pomocą różnych rodzajów mocy przy wykorzystaniu tego samego silnika. 

Czym jest ChipTuning i na czym polega?

W zależności od rodzaju przeprowadzanego tuningu może dzielić się na kilka etapów, w niektórych z nich może nastąpić konieczność wymiany części do ciągników. Polega na modyfikacji sterowników silnika tak aby móc wydobyć z  niego cały potencjał. Pracę zaczyna się od przeprowadzenia dogłębnej diagnostyki za pomocą hamowni. W ich wyniku można sprawdzić jakie rezerwy mocy silnika pozostawił producent i ile można z niego wydobyć na skutek modyfikacji. Następnie dokonuje się zmian w parametrach komputera sterującego i ponownie wykonuje testy na hamowni. Ciągniki rolnicze mogą w ten sposób zwiększyć swoją moc i osiągi silnika. 

Jakie korzyści dla ciągników przynosi ChipTuning?

Prócz oczywistych korzyści z modyfikacji oprogramowania jakimi są zwiększenie mocy silnika i jego momentu obrotowego czy zmniejszenie zużycia paliwa jest poprawa komfortu. Ze względu na zwiększenie mocy możliwa jest praca na niższych obrotach i poprawa reakcji na pedał gazu. Zapas mocy pozwala na pracę ciągnika na wyższym biegu i można wykorzystać to podczas bardziej wymagających prac lub do pokonania  przeszkód. Wszystko to przekłada się w bezpośrednim stopniu na efektywność pracy i mniejszą awaryjność. Jak wiadomo naprawy związane z eksploatacją maszyny mogą być kosztowne. Warto jest więc w nagłych przypadkach korzystać z pomocy jaką jest internetowy sklep rolniczy (zenox.pl). Dostępne tam części rolnicze, a przede wszystkim części do traktorów, również części Ursus są w dobrej cenie i nie odbiegając swoją jakością od oryginałów.

Chiptuning ciągnika rolniczego - na czym polega?

Czy modyfikacja silnika jest dla wszystkich?Tuning ciągników będzie efektywny i będzie przynosił wiele korzyści pod warunkiem, że będzie wykonany poprawnie. Aby dokonać jej w odpowiedni sposób należy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w zakresie ciągników rolniczych. To oni właśnie najlepiej podpowiedzą czy dany traktor można poddać modyfikacjom. Jeśli dana maszyna jest w pełni sprawna i odpowiednio wymieniane były w niej części rolnicze związane z jej eksploatacją takie jak filtry i olej będzie można przeprowadzić w niej chiptuning. Warto jednak szukać usług, które są jak najbliżej miejsca naszego zamieszkania, aby nie było konieczności długiej drogi z dostarczeniem ciągnika do firmy. Przyda się to również w przypadku wszelkich reklamacji.

Pokaż więcej
Back to top button
Close