Specyfiką pracy w rolnictwie jest duży udział pracy w otwartej przestrzeni, podczas której człowiek oraz używane przez niego maszyny są narażone na działanie czynników atmosferycznych, oraz charakter terenu. Wystające konary drzew, uderzenia spadających gałęzi, rozbryzgi błota, pył, odpryski piasku, żwiru i kamieni spod kół mogą uszkodzić wrażliwe części ciągnika lub zanieczyścić i ograniczyć pole widzenia. Uszkodzenie lub zabrudzenie szyb rolniczych ciągników może być przyczyną wypadków, kolizji, strat materialnych, obniżenia efektywności pracy oraz stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Troska o dobre pole widzenia w ciągniku jest w interesie każdego rolnika.
Szyby bezbarwne czy przyciemniane?
W niektórych ciągnikach rolniczych, podobnie jak w samochodach, spotyka się przyciemniane szyby rolnicze. Przyciemnienie ogranicza dostęp promieni słonecznych do wnętrza kabiny oraz redukuje odblaski światła padającego z tyłu lub z boku. Dzięki temu wnętrze kabiny się mniej nagrzewa. Niekiedy stosowane są folie przyciemniające. Trzeba pamiętać o tym, że szyby mogą być przyciemniane tylko w sposób zgodny z przepisami i tak, by nie utrudniać pracy, np. w warunkach nocnych. Kierujący ciągnikiem, wjeżdżając na drogę publiczną, staje się jej użytkownikiem i dotyczy go Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz niezbędnego wyposażenia (tekst jednolity – Dz. U. 2016 poz. 2022), które w § 8 ust. 5 mówi, że „szyby przednie powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 75%, natomiast przednie boczne nie mniejszy niż 70%”. Niewłaściwe przyciemnienie szyb na własną rękę może spowodować nałożenie mandatu. Rolnicy, którzy chcą poprawić sobie komfort pracy, przyciemniając szyby, powinni kupić szyby lub naklejki dostosowane do ich ciągnika w specjalistycznych sklepach oferujących maszyny rolnicze i części do traktorów.
Wymiana szyb w ciągniku
Rozbita lub pęknięta szyba to większe ryzyko dla kierującego, ograniczenie widoczności i mniejszy komfort w kabinie, dlatego powinna być jak najszybciej wymieniona. Duży wybór szyb rolniczych posiadają stacjonarne lub internetowe sklepy rolnicze oferujące części do maszyn rolniczych. W większości przypadków możliwa jest własnoręczna wymiana szyby w ciągniku przy pomocy prostych narzędzi. Sklep, który prowadzi sprzedaż części do ciągników określonej marki, może zapewnić nie tylko właściwą szybę do konkretnego modelu ciągnika, ale również instrukcję jej wymiany. Internetowy sklep rolniczy prowadzi rolnika krok po kroku przez kolejne etapy zakupu szyby przy pomocy aktywnego formularza, w którym trzeba podać markę, model oraz rok produkcji ciągnika. Do wymiany uszkodzonej szyby konieczny może być uchwyt przyssawka do przenoszenia szyb, którą można nabyć w składach budowlanych. Wymiana rozbitej lub uszkodzonej szyby wiąże się z koniecznością usunięcia starej uszczelki oraz dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia miejsca montażu szyby. Sklepy prowadzące sprzedaż części rolniczych posiadają zarówno szyby bezbarwne, jak i szyby przyciemniane i folie o właściwym poziomie przyciemnienia.
Brudna lub uszkodzona szyba w ciągniku może być takim samym zagrożeniem dla kierowcy i osób pracujących w sąsiedztwie ciągnika, jak brudne, lub uszkodzone szyby w samochodzie podczas jazdy autostradą. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie można na nim oszczędzać.