Ursus 3512 – charakterystyka

Ciągnik Ursus 3512 (Ursus MF-255/3512) to często spotykana w polskich gospodarstwach maszyna rolnicza, która wykorzystywana jest na szeroką skalę do dziś. Model 3512 określany jest przez ekspertów jako wyjątkowo solidny i wytrzymały. Maszyna z powodzeniem sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Ursus 3512 – bogata historia 

Ciągnik licencyjny był produkowany począwszy od 1984 roku na licencji firm Massey Ferguson i Perkins. Co ciekawe, zakup licencji miał miejsce w 1974 roku, jednakże dopiero po dziesięciu latach opracowano i wdrożono system dostosowany do polskich warunków przemysłowych. ZPC Ursus zdecydowało się na produkcję zakrojoną na szeroką skalę. Jednakże w 1988 roku licencja wygasła, co skutkowało zmianą nazwy modelu z MF 255 na Ursus 3512. Pod zmienioną nazwą maszyna była w produkcji aż do 2009 roku. 

Ciekawostką jest, że model ten rozpoczęto produkować z napędem 4×4 (Ursus 3514) oraz z komfortową kabiną. Modele przeznaczone były głównie na eksport, jednakże po czasie zaniechano tej czynności, gdyż nie przyniosła oczekiwanych zysków. Łączna produkcja wyniosła 34 090 sztuk modeli MF 255 oraz 47 037 sztuk modeli Ursus 3512, co daje łączną sumę 81 127 egzemplarzy. 

Dane techniczne ciągnika – Ursus MF-255/3512 

Ursus 3512 posiada bezpośredni wtrysk paliwa. Ponadto należy do maszyn wysokoprężnych, czterosuwowych oraz rzędowych. Trzy cylindry to wielkość odpowiadająca typowi Perkins AD3.152 UR. Pojemność skokowa wynosi 2502 cm³, natomiast jednostkowe zużycie paliwa o wartości 234 g/kW/h powoduje, że jest to wydajna maszyna. 

Znamionowy moment obrotowy wynoszący 165,4 Nm oraz maksymalny moment obrotowy o wartości 170 Nm powodują, że maszyna jest bardzo wydajna i efektywna podczas wykonywania czynności w gospodarstwie. Wysokie parametry sprawiają, że ciągnik Ursus 3512 może służyć nie tylko jako pomocnicze urządzenie w większych gospodarstwach, ale również jako główny traktor w średnich i mniejszych gospodarstwach rolnych. W zależności od zapotrzebowania, model ten wykona wiele zaawansowanych czynności. Największą zaletą są zdecydowanie wytrzymałe podzespoły, które nie ulegają szybkiej eksploatacji. Dodatkowo, części do maszyny są stosunkowo tanie i szeroko dostępne na polskim rynku. Dużo łatwiej dobrać ekonomiczny zamiennik, który sprawdzi się w przypadku zużycia starego elementu. Części zamienne oferowane są również w sklepach internetowych. Wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjną ceną i nie różnią się specyfikacją w przypadku oryginalnych podzespołów. Z tej przyczyny eksploatacja tej maszyny jest wyjątkowo tania i oszczędna, co bezpośrednio wpływa na popularność modelu w naszym kraju. 

Ursus 3512 to maszyna wykorzystywana w wielu, również nowoczesnych, gospodarstwach rolnych. Wszystko za sprawą dużej wytrzymałości maszyn. Ursusy nie bez przyczyny wciąż cieszą się dużą popularnością na polskich wsiach. W modelu 3512 zastosowano napęd 2WD, który czyni tę maszynę wyjątkowo solidną, natomiast 40l zbiornik paliwa umożliwi efektywną pracę na roli w mniejszych i średnich gospodarstwach. 

Pokaż więcej
Back to top button
Close