Pług do ciągnika. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Pług dołączany do ciągnika zaliczany jest do podstawowych maszyn rolniczych wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Przy użyciu tego sprzętu możliwe jest przygotowywanie ziemi do upraw poprzez jej spulchnianie, kruszenie, odwracanie i mieszanie. Obecnie każdy sklep rolniczy ma w swej ofercie wiele modeli pługów, dlatego warto dowiedzieć się na, co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Moc ciągnika i rodzaj gospodarstwa

Decydując się na zakup pługa, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na moc oraz siłę uciągu ciągnika, do którego sprzęt będzie montowany. Zakup zbyt ciężkiego modelu będzie powodować zwiększone zużycie paliwa oraz poszczególnych podzespołów ciągnika, co może prowadzić do jego częstych awarii. Wielokrotny zakup części do ciągników może w rezultacie przełożyć się na wyższe koszty produkcji. Z kolei zbyt lekki sprzęt nie pozwoli na pełne wykorzystanie traktora, co również jest nieekonomiczne. Przyjmuje się, że optymalnie dobrane maszyny rolnicze przeznaczone do wykonywania orki obciążają ciągnik w 80-90%. Przy wyborze pługa należy także zwrócić uwagę na udźwig podnośnika hydraulicznego umieszczonego w traktorze. W przypadku zakupu szerokiego pługa może pojawić się konieczność montażu dodatkowych siłowników w układzie zawieszenia. W poszukiwaniu takich części do maszyn rolniczych warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy.

Podczas wyboru pługa należy również zwrócić uwagę na rodzaj gleb znajdujących się w gospodarstwie. W przypadku występowania gleb jednorodnych sprawdzą się tańsze maszyny rolnicze o stałej szerokości orki. Na polach o zróżnicowanej strukturze lepiej poradzą sobie pługi umożliwiające zmianę szerokości roboczej. W sprzedaży dostępne są urządzenia wyposażone w regulację śrubową lub hydrauliczną. Charakterystyczną cechą modeli hydraulicznych jest łatwość obsługi.

traktor

Koszty zakupu i utrzymania sprzętu

Biorąc pod uwagę sposób wykonywania orki, wyróżnia się pługi zagonowe i bezzagonowe, do których zalicza się pługi obracalne. Pierwsze z wymienionych są zdecydowanie tańsze w zakupie. Ich podstawową wadą jest jednak szybkie zużywanie się podzespołów. Przed dokonaniem zakupu warto więc odwiedzić internetowe sklepy rolnicze, by porównać ceny części do pługów i sprawdzić ich dostępność. Wykonanie tych czynności pozwoli wybrać model, który jest łatwy w naprawie i tani w eksploatacji. Pługi obracalne to stosunkowo drogie maszyny rolnicze, dlatego wielu rolników decyduje się na zakup używanego sprzętu. Przed sfinalizowaniem transakcji należy dokładnie obejrzeć stan sworznia obrotowego, a także przewodów i siłowników hydraulicznych.

Przy wyborze pługów należy wziąć pod uwagę również wyposażenie dodatkowe, takie jak zabezpieczenie przed kamieniami. W najtańszych modelach montuje się zrywalne śruby zabezpieczające, w droższych maszynach rolniczych stosuje się system sprężyn śrubowych. Zdecydowanie najdroższy, lecz najpewniejszy i najwygodniejszy jest system hydrauliczny. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany pług to niezawodna i tania w eksploatacji maszyna rolnicza, która pozwala oszczędzić rolnikowi sporo czasu i pieniędzy wydanych na paliwo.

Pokaż więcej
Back to top button
Close