Kto nie denerwował się jadąc drogą publiczną za ciągnikiem, który tamował cały ruch i sprawiał, że jazda stała się niesamowicie powolna. Wielu uważa, że tego typu maszyny rolnicze, w ogóle nie powinny wyjeżdżać na drogi. Jednak zgodnie z przepisami polskiego prawa, ciągnik to pojazd silnikowy, który może uczestniczyć w ruchu drogowym. Jego operatorzy muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu określonych wymagań i zasad.
Ciągnik rolniczy na drogach – obowiązujące przepisy
Przede wszystkim ciągniki rolnicze, które mogą uczestniczyć w ruchu drogowym muszą być w pełni sprawne. W przypadku jakichkolwiek awarii lub wątpliwości warto skorzystać z internetowych sklepów rolniczych, aby zakupić wymagane, zamienne części do ciągników. Części do traktorów, można nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego z pewnością warto w nie zainwestować niż później płacić kary. Niesprawny ciągnik, stanowi też zagrożenie dla innych kierowców.
Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, pojazdy rolnicze mogą poruszać się maksymalnie 30 km/h. Jeśli przewożą one więcej osób, nie mogą przekroczyć 20 km/h co rzeczywiście może być uciążliwe dla innych uczestników ruchu. Maszyna, mogąca wyjechać na polskie drogi, może mieć maksymalnie trzy metry szerokości. W przypadku szerszych pojazdów jak np. kombajny, konieczne jest posiadanie specjalnego zezwolenia, a także obecność pilota.
Użytkując ciągnik, kierowca musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, ponadto może on przewozić pasażerów jedynie w miejscach, które są do tego przeznaczone. Maszyny rolnicze w żadnym wypadku nie mogą wyjeżdżać na drogi ekspresowe i autostrady. Ponadto prawo jazdy kategorii B, uprawnia jedynie do jazdy ciągnikiem bez żadnej przyczepy. Aby móc kierować maszyną rolniczą, która posiada doczepioną przyczepę, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B + E lub T.
Kolejną, niezwykle istotną kwestią jest konieczność zarejestrowania nowych ciągników. W tym celu należy posiadać oświadczenie posiadające dane konieczne dla ewidencji, a także informacje na temat masy pojazdu i wartości nacisku na oś.
Bezpieczeństwo jazdy ciągnikiem
Jak wspomniano wcześniej, podstawową zasadą dotyczącą bezpieczeństwa jazdy ciągnikiem, jest zadbanie o sprawne części rolnicze. Ponadto istotne jest wartość niektórych parametrów. Jeśli ciągnik posiada kabinę, powinien on posiadać certyfikat ROPS. Jest on dowodem bezpieczeństwa konstrukcji. Warto także zaznaczyć, że opony muszą mieć czysty bieżnik i dokładne zagłębienie wypustów. Dodatkowo przepisy określają, że ciągnik powinien posiadać przynajmniej dwa zewnętrzne lusterka. Podczas jazdy publicznymi drogami, w żadnym wypadku nie można zasłaniać znaków i sygnalizatorów świetlnych, trzeba także pamiętać o współpracy i szacunku dla innych uczestników ruchu. Z uwagi na to, że pojazd rolniczy ma spore ograniczenia co do maksymalnej prędkości, warto ułatwić wyprzedzanie innym kierujących, a także dokładnie oznakować przyczepę i inne, wystające elementy specjalnym trójkątem ostrzegawczym.