Dlaczego prawidłowe oświetlenie ciągnika jest tak ważne?

Oświetlenie każdego pojazdu to podstawa. To ono jest odpowiedzialne za dobrą widoczność pojazdu i drogi. Co więcej, jeśli działa ono prawidłowo, to mamy większą gwarancję bezpieczeństwa. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie lampy. W dalszej części naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto stosować lampy ostrzegawcze LED i do jakich celów są one wykorzystywane.

Do czego są potrzebne lampy ostrzegawcze LED?

Lampy ostrzegawcze LED przede wszystkim odpowiadają za oświetlenie i widoczność. Warto wspomnieć, że są one obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu uprzywilejowanego lub stwarzającego zagrożenie w ruchu drogowym. Jeśli natomiast Twój ciągnik nie jest takim pojazdem, bo np. jeździsz nim tylko po polach i w obrębie gospodarstwa, to mimo wszystko dobrze jest się w nie zaopatrzyć. Wszystko po to, by jeżdżąc (zwłaszcza po zmroku) czuć się pewniej i bezpieczniej. 

Lampy ostrzegawcze LED informują innych uczestników ruchu m.in. o różnych nieprzewidzianych czy zaskakujących sytuacjach, które mogą stanowić zagrożenie. Jest też mnóstwo innych zastosowań takich lamp. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać, a takich sytuacji może być naprawdę dużo. Warto się w nie zaopatrzyć, pamiętając przy tym, że tego typu oświetlenia nie należy też nadużywać.

Jakie lampy ostrzegawcze LED wybrać?

Możliwości jest wiele. Na rynku możemy dostać różne rodzaje lamp, w tym nie tylko ledowe. Jeśli jednak zdecydujesz się na tradycyjne żarówki, pamiętaj, że ich żywotność jest o wiele krótsza, więc niebawem zapewne czeka cię kolejna wymiana. Dodatkowo ostrzegawczy system ledowy pozwoli na równomierne oświetlenie, dzięki małym diodom. 

Sposobów montowania takich lamp jest kilka. Mogą być one mocowane bezpośrednio, magnetycznie lub za pomocą trzpieni. Warto więc przemyśleć, który sposób sprawdzi się najlepiej. Przy wyborze światła ostrzegawczego należy też zwrócić uwagę na to, czy spełnia ono warunki europejskiego norm dotyczących świateł ostrzegawczych. Jeśli na kloszu jest duża litera E, to znaczy, że wszystko jest w porządku, a dana lampa spełnia wszystkie warunki. 

Decydując się na lampy ostrzegawcze LED do ciągnika, warto postawić na najwyższą jakość. Wtedy komfort pracy w polu z pewnością będzie dużo lepszy. Poza tym, po co inwestować w coś, co nie będzie dobrze spełniało swojej funkcji? Lepiej od razu zrobić zakupy w internetowym sklepie rolniczym, który zapewnia sprawdzone produkty. Jeśli chodzi o kolor lamp ostrzegawczych LED do ciągnika, to musimy pamiętać, żeby nie wybrać bary niebieskiej lub granatowej, gdyż są one zarezerwowane dla pojazdów takich jak np. policja czy straż. Dla maszyn rolniczych przeznaczone pomarańczowe światło ostrzegawcze. Taki kolor stosują też np. pomoc drogowa.

Podsumowując

Lampy ostrzegawcze LED są częstym wyposażeniem ciągników. Jeśli swoim pojazdem jeździsz po głównych drogach, to taka lampa jest obowiązkowa. Wybierając ją, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jakość, ale i odpowiednie normy oraz prawidłowy kolor.

Pokaż więcej
Back to top button
Close