Ciekawostki ze świata ciągników

Ciągniki rolnicze towarzyszą człowiekowi od wielu lat, ułatwiając mu życie. Co jakiś czas pojawiają się nowe modele, w których zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jest nawet traktor, którego konstrukcję wzbogacono podzespół Formuły 1, przez co uzyskuje zawrotną prędkość. Najnowocześniejsze ciągniki mają zawrotne ceny, marzy o nich niejeden rolnik.

Poznaj najdroższe ciągniki świata

Okazuje się, że najnowocześniejszy ciągnik rolniczy może mieć wartość bliską ceny luksusowego apartamentu w atrakcyjnej lokalizacji. Za świetny przykład służy Case IH Quadtrac 620, który kosztuje ponad 1720000 złotych. Uzyskuje on moc niemalże 700 KM, a moment obrotowy sięga do niemalże 3000 Nm. Charakterystyczne dla ciągnika są cztery odrębne gąsienice. Waży sporo, bo aż 25 ton.

Na liście nie może zabraknąć ciągnika JCB Fastrac 8310 w cenie 960000 złotych. Uznaje się go za pojazd rolniczy, który uzyskuje największe prędkości. Może on przejechać w godzinę 80 kilometrów. Wśród najdroższych traktorów znajdują się także modele JCB fastrac 8310 i New Holland T9.700 oraz John Deere 9570RT (2700000 złotych!) i John Deere 9570RT.

Co warto wiedzieć o ciągnikach rolniczych?

Ciągniki Ursus C-360 cieszą się dużą popularnością na polskim rynku. Wynika to w dużej mierze z bardzo wytrzymałych silników, możliwości naprawienia ich we własnym zakresie. Wiele osób nie wie, że maszyny te są wyposażone w dźwignię automatyczne regulacji wysokości. Można liczyć na to, że podczas orania nastąpi samoczynne dostosowanie głębokości w oparciu o opór gleby. Obecnie na świecie korzysta się z ponad szesnastu milionów ciągników rolniczych. Zgodnie z obliczeniami do ich produkcji zużywa się aż jedną trzecią całej energii służącej do produkcji rolnej.

Przełomem w rolnictwie było pojawienie się ciągnika parowego, co nastąpiło na początku XIX wieku. Opracowano go pod koniec 1800 roku. Lokomobila nie był szybki, ale stanowił spore ułatwienie dla osób pracujących na roli. Na jego podstawie zaczęto tworzyć kolejne pojazdy, coraz bardziej zautomatyzowane, szybsze i mocniejsze.

Ciekawostki o ciągnikach

Trudno sobie wyobrazić, że dawniej ciągniki rolnicze były wyposażone w koła zrobione z metalu. O pojazdach z silnikiem benzynowym można było mówić dopiero w latach 90. XIX wieku. Do obecnie użytkowanych ciągników można zamontować nawet dwanaście opon. Wymiary niektórych z nich robią wrażenie, bo są nawet większe od człowieka.

Z ciekawostek warto też wiedzieć, że silnik używany w polskim ciągniku jest używany także w samochodzie. Mowa jest tutaj o silniku Ursusa C-360-3P w Tarpanie. Za najszybszy traktor na świecie uważa się obecnie JCB Fastrac 8000, który uzyskał prędkość prawie 167 kilometrów na godzinę. Jest to brytyjska maszyna z sześciocylindrycznym silnikiem o pojemności 7200 litrów, momencie obrotowym 2500 Nm, mocy 1000 KM.

Podsumowując, na przestrzeni lat świat ciągników rolniczych mocno się zmienił, przede wszystkim za sprawą rozwoju technologii. Obecne maszyny mają bardzo mocne silniki, uzyskują zawrotną szybkość.

Pokaż więcej
Back to top button
Close