Współczesne rolnictwo wymaga posiadania przynajmniej jednego ciągnika. Większe gospodarstwa mogą wykorzystywać nawet kilka traktorów. Zależenie od ilości hektarów oraz intensywności prac, rolnicy decydują się na użytkowanie maszyn różnych marek. Zdecydowanie najbardziej popularne są rodzime traktory Ursus, ale równie często spotyka się także czeskie Zetory i radzieckie Władimirce. Większe gospodarstwa nierzadko posiadają zupełnie nowy sprzęt zachodnich producentów, takich jak Massey Ferguson czy John Deere.
Traktory lekkie i małe
W typowym gospodarstwie, które posiada kilka, góra kilkanaście hektarów pól uprawnych i podobną ilość łąk, najczęściej pojawiają się małe i lekkie ciągniki. Zazwyczaj rolnicy kupują maszyny rodzimego Ursusa, wyprodukowane w czasach PRL. Prym wiedzie model C-330, potocznie nazywany „Trzydziestką” albo „Ciapkiem”. Trudno znaleźć wieś, gdzie nie spotkalibyśmy przynajmniej jednego takiego ciągnika. Traktor Ursus C-330 zawdzięcza popularność swej wytrzymałości, tanim częściom, a także niewielkiemu zużyciu paliwa. Jednocześnie jego konstrukcja sprawia, że pomimo niskiej mocy silnika ma ogromny uciąg, porównywalny z o wiele większym i mocniejszym Ursusem C-360. Konkurencję dla C-330 stanowi Władimirec T-25, który również jest bardzo często spotykany na polskich wsiach. Do dnia dzisiejszego pracuje mnóstwo ciągników tego typu. Rolnicy cenią je sobie za małą awaryjność, a także wygodną obsługę. Po opanowaniu charakterystycznego systemu zmiany przełożeń, trudno znaleźć ciągnik, który zapewni tak dużą swobodę manewrowania na polu.
Średnie i duże ciągniki
Gospodarstwa mające więcej niż 10 hektarów chętnie sięgają po ciągniki średnie bądź duże. Przedstawicielem pierwszej grupy jest Ursus C-4011, który następnie ewoluował w C-355, aż w końcu stał się wyjątkowo znanym traktorem Ursus C-360. Ciągnik potocznie zwany „Sześćdziesiątką”, obok „Trzydziestki”, zdecydowanie wiedzie prym jeśli chodzi o występowanie na polskich wsiach. Jego czterocylindrowy silnik i moc bliska 60 koniom mechanicznym sprawia, że nadaje się do większości prac polowych typu orka głęboka, praca z kultywatorem/agregatem, a także koszenie łąk z wykorzystaniem kosiarki rotacyjnej. Bliźniaczym modelem Ursusa C-4011 jest Zetor 4011/4016, na podstawie którego wspomniany Ursus powstał. Zetor jest również chętnie wykorzystywany przez polskich rolników, z uwagi na duża dostępność części, niskie spalanie, łatwość przeprowadzenia remontu i tak dalej.
Gospodarstwa posiadające kilkadziesiąt hektarów coraz chętniej sięgają po ciągniki zachodnie. Wśród nich prym wiedzie Massey Ferguson, a także John Deere. Zdarzają się również traktory New Holland, jednak ich udział w rynku jest znacznie mniejszy. Tam gdzie traktory Ursus nie mają wystarczającej mocy, powyższe maszyny radzą sobie doskonale. Ich silniki nierzadko generują powyżej 100 koni mechanicznych, posiadają fabrycznie montowany napęd na cztery koła, który jest niezbędny podczas ciężkich prac w trudnym terenie (np. pola podmokłe, albo usytuowane na dużych wzniesieniach).