Ciągnik rolniczy z ładowaczem czołowym – do czego służy?

Wielu rolników ma duże gospodarstwa oraz pola uprawne. Wymagają one wkładu ogromnej pracy oraz wysiłku. Ciężkie bele czy transport kilku ton warzyw sprawia, że praca ludzkich rąk nie wystarcza i trzeba sięgnąć po pomoc specjalnych maszyn rolniczych. 

O jaką maszynę chodzi?

Chodzi o ciągniki z zamontowanym ładowaczem czołowym (inna nazwa: tur). Jest to doskonałe rozwiązanie dla dużych, jak i mniejszych gospodarstw. Do ramy ciągnika montuje się specjalne wysięgniki (podobne do tych, używanych w koparkach). Końcową część ładowacza można zmieniać w zależności od potrzeb. Do bel wykorzystuje się chwytak, a do obornika widły. Jest to wygodny sposób na transport lub usprawnienie pracy na gospodarstwie.

Zakup ładowacza czołowego

Ładowacze czołowe są dedykowane do wszystkich rodzajów ciągników rolniczych. Jednak ładowacz powinien być wytrzymały, by móc przewozić cięższe przedmioty. Ładowacze do Ursusa C-360 dostępne są już od 6 tysięcy złotych. Jednak im mocniejszy typ ciągnika, tym więcej trzeba wydać (około 15 tysięcy). Również ceny idą w górę za ładowacz czołowy do ciągników zachodnich. Zakup ładowacza powinno się uzależnić od mocy ciągnika. Jeśli ma zbyt małą wydajność hydrauliczną, sterowanie ładowacza nie będzie płynne. W podstawowych ładowaczach czołowych udźwig waha się między 500 kg, a 1000 kg. To właśnie zależy od ciągnika. Im silniejszy, tym ładowacz jest w stanie unieść cięższe przedmioty. Udogodnieniem pracy z ładowaczem czołowym jest okno panoramiczne. Dzięki niemu operator widzi na jaką wysokość podnosi się ładowacz oraz w jakim kierunku się przesuwa (jeśli chodzi o chwytak z belą).

Polska marka Ursus produkuje ładowacze czołowe, dbając o jakość maszyn rolniczych. Dostępne jest osiem modeli wysięgników, wykonanych ze stali. Dzięki polskiej firmie nie trzeba wydawać wiele na zachodnie ładowacze. Najważniejszą jednak zasadą, przy zakupie ładowacza czołowego jest to, aby dopasować go do mocy posiadanego już ciągnika, a nie na odwrót.

Ciągnik rolniczy z ładowaczem czołowym - do czego służy?

Praca w gospodarstwie

Transport bel to jedna z wielu prac, z jakimi zmaga się rolnik. Przy wielu godzinach pracy, komfort jest równie ważny, co wykonywana praca. Obecnie większość prac rolnika odbywa się w traktorze. Z jego którego pomocą wykonuje się te najcięższe prace. W dodatku ciągnik rolniczy pomaga w wielu codziennych czynnościach. Jednak ciągnik z ładowaczem czołowym to niezbędne połączenie. Zaletą ładowaczy czołowych jest ich uniwersalność. Mogą mieć zastosowanie nie tylko do transportu bel czy warzyw. Tworząc ładowacze, pomyślano także o transporcie palet czy piachu. Dzięki temu do wyboru są nie tylko chwytaki, ale również szufle, skrzynie, czerpaki czy widły. Podczepianie końcówek ładowacza jest prosta, bez ingerencji człowieka – wystarczy tylko odpowiednio podjechać ciągnikiem, aby zaczepić ładowacz do ram ciągnika. Jest to łatwe i szybkie dzięki specjalnemu złączu hydraulicznemu.

Części do traktorów

Części do ładowaczy czołowych są dostępne w wielu internetowych sklepach rolniczych. Przy okazji można także dokupić części do ciągników. Nie muszą to być części oryginalne, które wiążą się z wysokimi kosztami. Zamienne części do traktorów są równie dobrej jakości, co oryginalne. Dzięki temu więcej pieniędzy zostaje w portfelu, a jakość maszyny rolniczej nie zmienia się.

Pokaż więcej
Back to top button
Close