Ciągnik rolniczy – najważniejsza maszyna w gospodarstwie

Na rynku zakupić można wiele sprzętów rolniczych, jednakże pewne z nich są niezbędne dla każdej osoby prowadzące swoje gospodarstwo rolne. W jaką maszynę na pewno warto zainwestować? Urządzenia rolnicze zdecydowanie ułatwiają i usprawniają naszą pracę. Dzięki nim zwiększa się wydajność produkcyjna, a praca staje się znacznie przyjemniejsza. Nowoczesne gospodarstwa właściwie całkowicie bazują na zautomatyzowanych urządzeniach. Jednakże nie każdy rolnik potrzebuje ich wszystkich.

Ciągnik rolniczy jako najważniejsza maszyna w gospodarstwie

Ciągnik rolniczy jest bez wątpienia najistotniejszą maszyną w całym gospodarstwie, bez której ciężko jest wyobrazić sobie codzienną pracę. Według badań aż 90 procent właścicieli gospodarstw rolnych posiada chociaż jeden własny ciągnik. Bez tej maszyny ciężko jest w ogóle efektywnie prowadzić nawet bardzo małe gospodarstwo. To właśnie ciągnik rolniczy umożliwia korzystanie między innymi z siewników, bron oraz innych sprzętów, które nie zostały wyposażone we własny napęd.

Rodzaje ciągników rolniczych

1. Ciągniki rolnicze kołowe

Najczęściej używane ciągniki, napędzane wysokoprężną oraz osadzony na pompowanych powietrzem kołach. W zależności od rodzaju pracy, jaką ma wykonać ten typ ciągnika, dobierana jest jego moc oraz ilość kół. Do pracy w gęsto zalesionym obszarze oraz wokół obejścia najbardziej polecane są niewielkie jednostki z czterema kołami średniego rozmiaru. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć wszelkich zniszczeń wywołanych dużym ciężarem oraz rozmiarem maszyny. Taki ciągnik ułatwi także manewrowanie na przykład przy wykładaniu drewna na przyczepę. Większe ciągniki używa się przy holowaniu mocno obciążonych przyczep oraz przy korzystaniu z dużych akcesoriów rolniczych. Kołowy ciągnik rolniczy zdaje egzamin także przy transporcie, gdyż może przemieszczać się po normalnych drogach.

2. Ciągniki rolnicze gąsienicowe

Ciągnik stworzony do specjalnych zadań. Różni się od pojazdów kołowych sposobem przenoszenia napędu. Silnik napędza w tej maszynie 2 równoległe gąsienice. Maszyna stworzona jest więc do pracy przy grząskim albo sypkim terenie. Gąsienice dają sobie radę, tam, gdzie koła są bezradne. Jednakże ten rodzaj ciągnika nie nadaje się do jeżdżenia po normalnych drogach.

3. Ciągniki rolnicze półgąsienicowe

Ciągnik ten stanowi połączenie zalet maszyny kołowej oraz gąsienicowej. Taką maszyną łatwo manewrować i można poruszać się nią w prawie wszystkich warunkach.

Ciągnik rolniczy - najważniejsza maszyna w gospodarstwie

Jaką moc ciągnika wybrać?

Rodzaj ciągnika zależy przede wszystkim od karty technologicznej dla danego rodzaju działalności rolnej. Karta obejmuje rodzaj czynności związanych z uprawą i liczbę dni roboczych, jakie są konieczne do ich przeprowadzenia. Wówczas wyliczana jest moc oraz klasa siły uciągu traktora. Kiedy poznamy tę wartość, wówczas należy wziąć pod uwagę małą nadwyżkę mocy, która będzie potrzebna w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najlepsze części do traktora można kupić w internetowym sklepie rolniczym.

Gdzie zakupić dobrej jakości części do ciągników?

Wszelkie części rolnicze oraz same maszyny rolnicze możemy bez trudu nabyć w dobrym, internetowym sklepie rolniczym. Co posiada w ofercie taki internetowy sklep rolniczy? Przede wszystkim ciągniki rolnicze oraz części Ursus, czyli najbardziej cenionej marki traktorów. Części do traktorów oferowane w popularnych, internetowych sklepach rolniczych to oryginalne produkty, a także doskonałe zamienniki dorównujące jakością do markowych części rolniczych.

Pokaż więcej
Back to top button
Close