Ciągnik – podczas żniw odgrywa ważną rolę

Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że ciągniki znacznie wpłynęły na rolnictwo. Dzięki nim proces produkcji rolnej został zmechanizowany, a wiele prac wymagających wcześniej użycia siły ludzkiej, czy też zwierząt, stały się o wiele prostsze i zajmują mniej czasu. Ciągniki są obecnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia większości gospodarstw rolnych w Polsce. 

Prace polowe – nie tylko orka ma znaczenie

Najczęściej ciągniki kojarzone są z ciężkimi pracami polowymi. Jednak te maszyny rolnicze odgrywają ważną rolę podczas żniw. To dzięki nim praca podczas zbiorów będzie efektywniejsza. Płynne zsynchronizowanie pracy kombajnu z traktorem jest ważnym elementem. Odpowiednia współpraca operatorów tych maszyn pozwala na np. rozładowywanie pełnego zbiornika w trakcie jazdy. Wymaga to dopasowania prędkości obu tych pojazdów tak, aby poruszały się w tym samym tempie. Dzięki temu oszczędza się nie tylko czas (kombajn nie ma dodatkowych postojów), ale również znacznie zmniejsza koszty. Ciągniki rolnicze pozwalają również na bieżąco transportować zboże do zbiorników, bądź miejsca przechowywania na przyczepach. Dzięki temu mamy pewność, że np. w razie deszczu plony będą bezpieczne. Można również bezpośrednio z pola odstawić zboże do skupu. Warto w tym przypadku posiadać większą liczbę traktorów, co zapewni ciągłość pracy. 

O ciągnik trzeba dbać

Przygotowując się do żniw należy nie zapominać o sprawdzeniu stanu technicznego nie tylko kombajnu, ale również ciągnika. Najlepszą metoda zapobiegającą dużym awariom jest bieżąca wymiana uszkodzonych części do ciągników. Każdy przestój w pracy generuje duże koszty, więc tym bardziej warto zadbać o sprawność wszystkich urządzeń. Elementy eksploatacyjne ulegają zużyciu, co powoduje ich zniszczenie i awarię. Wiadomo, że w trakcie sezonu każdy dzień pracy jest ważny, a jakiekolwiek opóźnienia mogą generować sporo strat.

Ciągnik - podczas żniw odgrywa ważną rolę

Jak zyskać na naprawie?

Ceny nowych oryginalnych części do traktorów mogą generować wysokie koszty. W tym przypadku warto skorzystać z zamienników, ponieważ jakość wykonania i trwałość tych części jest porównywalna z oryginałami. Są one kompatybilne z wszystkimi maszynami rolniczymi. Ceny zamienników części do traktorów mogą być nawet trzykrotnie niższe, najczęściej jest tak w przypadku części do maszyn zachodnich. Dodatkowo rynek części zamiennych jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu mamy dostęp na bieżąco do wszelkich niezbędnych elementów. Oczekiwanie na dostawę oryginalnych elementów mogłoby znacznie wpłynąć na opóźnienie prac. W przypadku zakupów, aby oszczędzić czas, warto zamawiać części przez Internet. Dobrze wyposażony internetowy sklep rolniczy, zapewni szybka dostawę wprost do gospodarstwa. Nie trzeba tracić czasu na dojazd do hurtowni stacjonarnej. Dodatkowym atutem zakupów online, jest możliwość skorzystania z atrakcyjnych cen. Jest to dodatkowy sposób na oszczędności. 

Rola ciągnika w trakcie żniw jest nieoceniona. Warto dbać o jego sprawność, a z pewnością pozwoli to na ograniczenie strat, ale również stresu związanego z uprawą zbóż. Zbiory to ważny czas dla rolników, więc warto odpowiednio się do nich przygotować.

Pokaż więcej
Back to top button
Close