Żniwa to okres dużych prac na polach, które muszą być odpowiednio skoordynowane. Przede wszystkim mowa tutaj o zadaniach kombajnisty i kierowcy ciągnika rolniczego, którzy muszą zgodnie ze sobą współpracować. Dzięki temu zbieranie plonów odbywa się szybko, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie. Nie można też zapomnieć o dobrej kondycji wszystkich maszyn rolniczych. Awaria traktora lub kombajnu w czasie pracy to najgorsze, co może nas spotkać.
Przygotowania do żniw
Zanim zaczną się zbiory roślin uprawnych, należy odpowiednio przygotować wszystkie maszyny rolnicze. W przypadku kombajnów bardzo istotne jest sprawdzenie wszystkich układów i pasów napędowych. Żaden nie może mieć widocznych spękań, wszystkie muszą być mocno napięte. Jeżeli tak nie jest, trzeba koniecznie odwiedzić sklep oferujący części do kombajnów i zakupić odpowiedni zestaw nowych pasków. Traktory w czasie żniw wyjeżdżają natomiast na pola nierzadko z dwoma przyczepami, na które ładowane są zebrane plony. Często jest tego nawet kilka ton, dlatego bardzo ważne jest by sprawne były układy hamowania – nie tylko samego pojazdu, ale również przyczep. Dobrze zawczasu zakupić odpowiednie części do ciągników i wykonać niezbędne remonty, jeżeli jest taka potrzeba.
Tuż przed wyjazdem
Gdy przychodzi dzień rozpoczęcia żniw, warto jeszcze raz sprawdzić stan wszystkich maszyn. Części do kombajnu, które wymagały wymiany, powinny być już poprawnie zamontowane. Ważne, by raz jeszcze to sprawdzić, zanim pojazd wyjedzie na pole. Jeżeli zauważyliśmy jeszcze jakąś usterkę, to teraz właśnie jest ostatni moment, by ją naprawić. Co prawda zakupić części rolnicze w tak gorącym okresie może nie być łatwo, dlatego dobrze jest skorzystać z usług internetowych sklepów rolniczych. Dostaniemy tam wysokiej jakości elementy zamienne, które jakością w niczym nie będą ustępować oryginałom, a dodatkowo będą na nas czekać atrakcyjne ceny. Wysyłka zazwyczaj realizowana jest w czasie 24 – 48 godzin, podzespoły dostaniemy więc zanim rozpoczną się właściwe prace. Przygotowania ciągników powinny natomiast objąć połączenie pojazdu z przyczepą lub dwoma przyczepami na zboże i wykonanie próby hamulców. Jeżeli cokolwiek nie działa poprawnie, to odpowiednie części do traktorów możemy zamówić w taki sam sposób, jak opisaliśmy powyżej.
Rozpoczynamy pracę
Gdy wszystko jest już zapięte na ostatni guzik, przychodzi pora na rozpoczęcie żniw. W ich czasie niezmiernie ważna jest dobra współpraca pomiędzy operatorem kombajnu, a kierowcą traktora. Należy w taki sposób poruszać się po polu, żeby gdy tylko zbiornik w kombajnie się wypełni, mogło nastąpić wydmuchanie zboża rurą do uprzednio podstawionej przyczepy. Tutaj nie ma już czasu na naprawy lub wymiany części do maszyn rolniczych, ponieważ rolnik najczęściej płaci za każdą kolejną godzinę, przez którą na polu pracuje kombajn. Części nie mogą więc zawieść w trakcie prac, bo spowoduje to spore i niepotrzebne straty finansowe. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zawczasu dobrze przygotować do żniw swój ciągnik. Części muszą być sprawne, silnik pracować bez zarzutu, a hamulce przyczep działać mocno i poprawnie. Wszystko powyższe to przepis na spokojne i udane żniwa.