Zaczep do przyczepy – jaki wybrać?

Zaczepy transportowe w branży rolniczej w ciągu ostatnich lat stały się coraz bardziej bezpieczne i funkcjonalne. Agregatowanie wszelkich przyczep powinno być komfortowe, ale też pozbawione ryzyka dla zdrowia, czy życia osoby obsługującej cały sprzęt. Jaki więc zaczep do przyczepy wybrać, by spełniał oczekiwania użytkownika?

Jakie wymagania powinny spełniać zaczepy?

Głównym zadaniem zaczepów powinno być połączenie ciągnika z przyczepą. Aby jednak takie połączenie spełniało swoją funkcję, zaczepy do przyczepy powinny:

  • umożliwiać duże kąty wychylenia przyczepy względem ciągnika, zarówno w zakresie poziomym, jak i pionowym,
  • umożliwiać przenoszenie większych sił poziomych, bo większa wytrzymałość zaczepów pozwala na przyłączenie przyczepy o większej masie,
  • umożliwiać przeniesienie większych sił pionowych w przypadku przyczep jednoosiowych, gdzie część ciężaru podczas transportu obciąża zaczepy składowe pionowe,
  • umożliwiać bezpieczne i sprawne sprzęganie i rozdzielanie ciągnika i przyczepy.

Podsumowując, jednym z najważniejszych parametrów w wyborze zaczepu do przyczepy jest jego wytrzymałość, a także położenie w ujęciu pionowym i poziomym. Warto jednocześnie zwracać szczególną uwagę na odległość zaczepu względem tylnej osi maszyny, ponieważ w pewnych warunkach może dochodzić do odciążania kół napędowych. Takie zjawisko będzie negatywnie wpływało na jakość poruszania się ciągnika z przyczepą.

Popularne rodzaje zaczepów do przyczepy

Współcześnie powszechnie używane są zaczepy transportowe, przeznaczone do holowania przyczep. Występują one głównie w wersji ręcznego lub automatycznego mocowania. Obecnie zaczepy transportowe to zwykle widełki poprzecznie połączone ze sworzniem. Przechodzi on przez specjalny otwór w uchu zaczepowym umiejscowionym na dyszlu przyczepy. W uproszczonej wersji, taki stworzeń jest mocowany bądź wyjmowany ręcznie, a dodatkowo należy go zabezpieczyć przed samoistnym wypadnięciem podczas jazdy.

Chociaż ręczne zaczepy transportowe są proste w budowie i dość tanie w produkcji, to korzystanie z nich może być problematyczne, bo nawet zagrożone urazami dłoni osoby zaprzęgającej. Z tego powodu coraz popularniejszym wybieranym rozwiązaniem jest kupowanie automatycznego zaczepu do przyczepy. Stosuje się w nich bowiem odpowiednie mechanizmy zatrzaskowe, dzięki którym sworzeń automatycznie wchodzi w ucho dyszla.

Takie rozwiązanie pozwala na sprzęgnięcie przyczepy bez użycia rąk czy pomocy drugiej osoby. ręczne pozostaje natomiast podłączanie przewodów pneumatycznych czy elektrycznych. Mimo to wybór automatycznego zaczepu do przyczepy jest zdecydowanie bardziej bezpieczny i komfortowy od modeli ręcznego mocowania.

Zaczep do przyczepy – bezpieczne korzystanie

Niezależnie od wybranego modelu zaczepu do przyczepy, należy sprzęgać maszynę z największą ostrożnością. Przede wszystkim warto dostosować się do wszelkich zaleceń producenta zaczepu, szczególnie, jeśli chodzi o sposób jego mocowania i użytkowania. Nie należy też przekraczać dopuszczalnego obciążenia zaczepu.

Bardzo ważne jest też równomierne rozłożenie sił poprzez właściwe ustawienie pozycji dyszla przyczepy. Zasadniczo powinien on znajdować się możliwie równolegle do podłoża. Zastosowanie się do instrukcji zaczepu pozwoli na sprawne i bezpieczne korzystanie z niego.

Pokaż więcej
Back to top button
Close