Wymiana części w ciągniku? Niektórych napraw możesz dokonać sam

Po przeprowadzeniu jesiennych prac, większość rolników ma więcej czasu, aby poświęcić się różnym czynnościom remontowym i pielęgnacyjnym. Jednym z obowiązków, które można realizować zimą jest zadbanie o ciągniki rolnicze. Niektóre prace remontowe można wykonać z powodzeniem samemu. Wymiana części do ciągników nie musi być taka trudna.

Praca związana z remontowaniem ciągników

Po zakończeniu sezonu zimowego z pewnością warto bliżej przyjrzeć się najważniejszej maszynie rolniczej, która jest bardzo potrzebna w każdym gospodarstwie, czyli ciągnikowi rolniczemu. Kontrola ogólnego stanu ciągnika jest bardzo ważna. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan jego układu, a także dobrze jest przeprowadzić analizę zużycia konkretnych części. Każdy , dobry internetowy sklep rolniczy ( https://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze )ma w swojej ofercie wszelkie potrzebne części rolnicze, dzięki czemu większość prac można wykonać samodzielnie. 

Remont ciągnika po sezonie

Do prac związanych z remontem i naprawą ciągnika najlepiej przystąpić od razu po zakończeniu sezonu zimowego. Analiza poszczególnych części, pozwala na zdecydowanie czy wymagają one wymiany lub naprawy. Posiadacze nowoczesnych ciągników, powinni pamiętać, że posiadają one niezwykle dużo elektroniki, która nie zawsze jest taka łatwa w naprawie.

Posiadając podstawową wiedzę związaną z mechaniką można wykonać wiele prac samemu. W pierwszej kolejności warto spuścić wodę z butli powietrznej, a także tą która znajduje się w układzie hamulcowym. Jeżeli maszyna była zalana płynem, dobrze jest użyć glikometru, aby sprawić punkt zamarzania cieczy. Przygotowując ciągnik do zimy, dobrze jest także sprawdzić stan silnika i stan układu chłodzenia. Należy spuścić płyn, aby nie zamarzł w czasie mrozów. 

Dobrze jest także sprawdzić stan układu akumulatora i układy paliwa. W wielu gospodarstwach, ciągniki w czasie zimy służą jako pługi śniegowe. Dlatego, aby mogły odpalić mimo niższych temperatur dobrze jest pamiętać o stałym utrzymaniu ilości paliwa w baku. Dobrze jest także zdecydować się na użycie specjalnego oleju napędowego, który posiada skład przeznaczony szczególnie do warunków zimowych. Dobrze jest także w odpowiedni sposób zadbać o zamki, aby nie przymarzły. 

części rolnicze online

Co jeszcze zrobić, aby zadbać o ciągnik zimą?

Ważnym elementem zimowych prac przy ciągniku jest nasmarowanie ciągnika, tak aby usunąć wilgoć. Jest to bardzo istotne, szczególnie kiedy podczas oczyszczania ciągnika zastosujemy myjkę ciśnieniową. Bardzo ważne jest także zadbanie o ogumienie. Czasem trzeba wymienić opony lub zwiększyć ciśnienie powietrza. Kiedy ciągnik ma dłuższy postój, warto co kilka tygodni przetaczać go z miejsca na miejsce, aby koła się nie odkształciły. 

Aby maszyna po zimie była zachowana w dobrym stanie, trzeba przechowywać ją pod dachem. Ma ona więcej odsłoniętych elementów niż samochód, dlatego łatwiej jest się przedostać wilgoci do instalacji elektrycznej. Dbanie o ciągnik jest bardzo ważne, jeżeli będziemy się z nim odpowiednio obchodzić może on spełnić swoje zadanie przez długie lata.

Pokaż więcej
Back to top button
Close