Jak bezpiecznie podłączyć halogeny do ciągnika?

Każdy ciągnik rolniczy powinien być wyposażony w dobre oświetlenie. Dzięki temu możliwa jest komfortowa i bezpieczna praca po zmroku. Rolnicy najczęściej montują dodatkowe halogeny na dachu kabiny, aby skutecznie doświetlić przestrzeń przed pojazdem. Oprócz tego można zamontować dodatkowe lampy skierowane do tyłu i na boki.  W dalszej części wpisu podpowiadamy, jak sprawnie przeprowadzić czynności związane z podłączeniem halogenów, nie uszkadzając przy tym instalacji elektrycznej traktora.

Jak przymocować halogeny? Wskazówki

W pierwszej kolejności trzeba wybrać stosowne miejsce mocowania lamp oraz porządnie je przykręcić. Jeżeli ma to być dach kabiny, należy zrobić w nim otwory, które warto zabezpieczyć warstwą silikonu po przykręceniu śrub, aby do środka nie przedostawała się woda. Można również dospawać do dachu odpowiednie mocowania, które umożliwią bezpośrednie przykręcenie halogenów do ciągnika. Następnym krokiem jest przeprowadzenie przewodu elektrycznego, który będzie zasilał żarówki lamp. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby kabel nie zawadzał o ruchome elementy i nie został przypadkowo przycięty np. podczas zamykania drzwi. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie go wewnątrz ramy kabiny, gdyż zwykle elementy te są puste w środku i idealnie nadają się do takich celów. Zadbaj też, aby przewód nie dotykał ostrych krawędzi, gdyż mógłby ulec przetarciu, co doprowadziłoby do zwarcia.

Przygotowanie instalacji

Część elektryczna powinna być podłączona przez osobę, która ma odpowiednią wiedzę. Możesz zająć się tym samodzielnie, jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, jednak jest to zadanie wymagające szczególnej ostrożności. W tym przypadku nietrudno doprowadzić do przeciążenia instalacji, a nawet jej pożaru. Ledowe halogeny do ciągnika to dobre rozwiązanie, ponieważ zapewniają stosunkowo niski pobór mocy, co daje szersze możliwości wykonania połączeń. Zasilanie nie powinno jednak przechodzić przez przekaźnik. Do niego doprowadza się prąd bezpośrednio z akumulatorów, obowiązkowo przez bezpiecznik. Dobrej jakości komplety halogenów, które można zakupić w internetowym sklepie rolniczym, zazwyczaj posiadają fabrycznie przygotowaną instalację, którą wystarczy jedynie podłączyć zgodnie z instrukcją. Ostatnim elementem jest umieszczenie na desce rozdzielczej przełącznika, który będzie sterował przekaźnikiem. Nigdy nie podłączaj halogenów w taki sposób, by cały prąd do ich zasilania przechodził jedynie przez przełącznik.

Zanim zdecydujesz się na zainstalowanie większej ilości lamp, sprawdź, czy wytrzyma to alternator w traktorze. W instrukcji obsługi znajdziesz niezbędne dane na ten temat, m.in. maksymalny prąd, jaki urządzenie jest w stanie wytworzyć. Sumaryczny pobór mocy przez instalację halogenów do ciągnika oraz inne odbiorniki (światła mijania, drogowe) nie może być nadmierny. Inaczej energia będzie pobierana z akumulatorów nawet w czasie pracy traktora, co doprowadzi do szybkiego rozładowania baterii.

Pokaż więcej
Back to top button
Close