Dlaczego retro traktory nadal cieszą się popularnością?

Polska wieś bardzo się zmienia, ale w jednej kwestii pozostaje dość tradycyjna. Dawne ciągniki i inne maszyny rolnicze nadal są powszechnie eksploatowane. Z czego wynika ta sytuacja, czy w grę wchodzą jedynie atrakcyjne ceny części zamiennych? Przedstawiamy główne powody popularności starych maszyn rolniczych.

Ciągnik nowy czy retro traktor?

Nowy ciągnik rolniczy to wygodne i wydajne narzędzie pracy. Każdy posiadacz nowego sprzętu może długo wymieniać zalety zmiany swojego parku maszynowego. Problemy pojawiają się jednak w chwili, gdy maszyna zaczyna ulegać awariom. Ceny części zamiennych do ciągników rolniczych są dla wielu osób zaporowe, pozostają zatem wierni staremu, sprawdzonemu pojazdowi. Retro traktory nie są tak zawodne, bo zostały stworzone z odmienną filozofią. Dlatego wciąż są chętnie kupowane przez rolników nie tylko w naszym kraju. Używane sprzęty w dobrym stanie kosztują niewiele w porównaniu z najnowszymi modelami ciągników rolniczych. 

Retro traktor na lata

Dzisiejsze sprzęty i maszyny w gospodarstwie mają pewien okres ważności, po którym należy zrobić remont generalny lub kupić nowy sprzęt. Producenci ciągników i innych maszyn rolniczych zaczęli posługiwać się tą samą logiką, której używają firmy produkujące telefony, komputery, lodówki i tym podobne. Długi okres bezawaryjnego użytkowania sprzętu nie daje możliwości sprzedaży nowych modeli. W rezultacie nowoczesne maszyny okazują się często mniej trwałe od tych, które zostały wyprodukowane przed kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu laty. Tym samym dobra kondycja starego ciągnika, który okazywał się niezawodny przez kilkanaście lat, skłania do myślenia o utrzymywaniu go jak najdłużej w dobrej kondycji. 

Samodzielna naprawa ciągnika retro 

Inna filozofia widoczna jest także w stopniu złożoności. Wszystkie retro traktory zapewniają nieco gorszy komfort codziennej pracy, ale w ich prostocie tkwi pewna siła. Wielką zaletą jest fakt, że naprawa takiego ciągnika nie jest najczęściej skomplikowana i wiele z niezbędnych prac remontowych można wykonać na własną rękę. Oznacza to sporo oszczędności, obniża bowiem koszt remontu o czas pracy mechanika, często też sprawia, że przestój spowodowany awarią jest znacznie krótszy. 

Retro traktory jako inwestycja

Warto również wspomnieć o tym, że retro traktor można rozpatrywać pod kątem inwestycji na przyszłość. Stare modele pojazdów rolniczych nie tylko pozwalają na ograniczenie kosztów eksploatacji ciągnika. Retro traktorami zaczyna zajmować się coraz więcej osób, zainteresowanie rośnie. Stare ciągniki zaczynają być cenione i skupywane przez kolekcjonerów, którzy traktują je jak resztę posiadanych przez siebie zabytkowych pojazdów mechanicznych. Ci nabywcy wiedzą doskonale, że w miarę upływu lat wartość ich pojazdów będzie jedynie rosła. Odrestaurowany ciągnik sprzed kilkudziesięciu lat może się okazać bardzo opłacalną inwestycją, stąd też rośnie liczba osób, szukających okazyjnych zakupów modeli ciągników rolniczych popularnych w Polsce przed laty. Jak bardzo ich przewidywania okażą się słuszne, będzie wiadomo najwcześniej za dekadę. 

Pokaż więcej
Back to top button
Close