Ciągniki od MTZ – dawniej i dziś

MTZ to marka białoruskich ciągników i maszyn rolniczych bardzo dobrze znana w krajach byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ciągniki te były również chętnie używane w innych krajach, takich jak między innymi Polska, Węgry, Czechosłowacja czy NRD. Produkcja ciągników MTZ mieści się na Białorusi. Co bardzo ciekawe, fabryka nadal produkuje maszyny rolnicze i eksportuje jest zarówno na zachód, jak i na wschód. Obecnie ciągniki MTZ produkowane są we współpracy z holdingiem Belarus.

Ciągniki MTZ dawniej

Maszyny rolnicze produkcji białoruskiej zawsze charakteryzowały się bardzo wysoką wytrzymałością i możliwością pracy nawet w bardzo ciężkich warunkach. Inżynierowie przygotowali je bowiem zarówno do pracy w klimacie gorącym, jak i mroźnym. Ciągniki MTZ były bowiem eksportowane do Rosji, gdzie na południu panują ciepłe temperatury, podczas gdy na północy i Syberii zimy potrafią być wyjątkowo mroźne. Niestety ciągniki z początków produkcji posiadamy dość kiepską instalację elektryczną, która skutkowała trudnościami z uruchomieniem silnika. Była to zazwyczaj bardzo słaba instalacja 12 V, którą wielu rolników przerabiało we własnym zakresie w taki sposób, aby była bardziej efektywna. Niestety początkowe modele MTZ nie posiadały również instalacji pneumatycznej. W związku z tym ciągnięcie przyczep wydawało się niemożliwe do wykonania, ponieważ nie posiadałyby one sprawnych hamulców. Ciągniki te nie miały również przystosowanych haków, które umożliwiłyby podłączenia przyczep. W związku z tym, modele importowane do naszego kraju były odpowiednio przerabiane i dostosowywane do wymagań polskich gospodarzy. Maszyny MTZ od zawsze wyróżniała bardzo wytrzymała rama, która wykonywana była ze stopów odpornych na przeciążenia metali. Silniki były oszczędne i bardzo proste. Dzięki temu większość ewentualnych napraw można było przeprowadzić we własnym zakresie. Co bardzo ciekawe, wiele ciągników MTZ wyprodukowanych za czasów ZSRR do dnia dzisiejszego jest stosowanych w Polsce. Świadczy to nie tylko o wysokiej jakości, ale także dużym zaufaniu gospodarzy.

Ciągniki od MTZ - dawniej i dziś

Nowoczesne ciągniki MTZ

Aktualnie fabryka MTZ Belarus oferuje zarówno ciągniki kompaktowe o mocy od 36 km do 62 km, jak i duże maszyny o mocy do 212 km. Dzięki temu mamy możliwość zakupu zarówno ciągnika do lekkich prac, jak i dużej maszyny do ciężkich prac polowych. Nowe maszyny MTZ charakteryzują się podobnie jak starsze – wysoką bezawaryjnością oraz wykonaniem z wytrzymałych mechanicznie materiałów. Co bardzo istotne, silniki nadal nie są skomplikowane i naszpikowane elektroniką, dzięki czemu ewentualne awarie nie są tak kosztowne, jak w przypadku zachodnich marek. Oczywiście nowe ciągniki białoruskiego producenta nie mają już problemów z elektroniką i wyposażone są w zaawansowaną instalację pneumatyczną oraz hydrauliczną. Dzięki temu idealnie wpasowuje się w wymagania polskiego rolnika. Doskonały dostęp do części zamiennych sprawia również, że żadne awarie nie stanowią dużego problemu, ponieważ bardzo szybko można je usunąć.

Pokaż więcej
Back to top button
Close