Chłodnica w Ursusie ważna latem

Lato jest wyjątkowo trudnym okresem dla każdej maszyny rolniczej. Ciężkie prace polowe powodują wydzielanie ogromnej ilości ciepła przez silnik, które musi być skutecznie odprowadzane. Im wyższa temperatura otoczenia, tym wymiana ciepła jest bardziej utrudniona. Dlatego przed latem należy szczególnie zatroszczyć się o układ chłodzący silnik, a zwłaszcza o chłodnicę w Ursusie.

Sprawdzamy chłodnicę ciągnika

Procedurę kontroli rozpoczynamy od otwarcia maski naszego Ursusa. Najpierw oceńmy wzrokowo czy powierzchnia chłodnicy jest w dobrej kondycji. Nie może być tam żadnych wgnieceń ani wycieków – taki podzespół kwalifikuje się do wymiany. Jeżeli nie mamy korka, musimy koniecznie go zdobyć. Układ chłodzenia w ciągnikach jest ciśnieniowy, niezależnie od tego czy jest to Ursus C-330 czy C-360. Dzięki podwyższonemu ciśnieniu wzrasta także punkt wrzenia chłodziwa, jeśli więc stosujemy zwykłą wodę, to tym bardziej musimy zadbać o obecność oraz szczelność korka. Dostaniemy go w każdym sklepie, który sprzedaje części do ciągników.

Następnie sprawdźmy połączenia wszystkich węży i opasek zaciskowych. W tych miejscach najczęściej pojawiają się przecieki. Aby zbadać sytuację najlepiej rozgrzać ciągnik do pełnej temperatury roboczej, oczywiście mając zainstalowany korek na chłodnicy. Wtedy, gdy układ będzie pod ciśnieniem, najłatwiej będzie nam zlokalizować wszelkie przecieki. Jeżeli opaski bądź węże wyglądają bardzo źle, czym prędzej kupmy nowe w sklepie sprzedającym części rolnicze. Rozszczelnienie się układu w czasie pracy mogłoby mieć bowiem katastrofalne skutki dla silnika.

Gdy chłodnicę trzeba wymienić

Czasami może zdarzyć się taka sytuacja, że chłodnica wymaga wymiany. Procedurę tą możemy bez problemu przeprowadzić samodzielnie. Pamiętajmy, że części do Ursusa C-360 różnią się znacznie od tych do C-330 i tyczy się to również chłodnicy, dlatego nie możemy ich po prostu zamienić między ciągnikami. Jeżeli nie mamy gdzie kupić potrzebnych części zamiennych do Ursusa, to najlepiej skorzystać z oferty sklepu online. Dostaniemy tam podzespoły – zamienniki, które będą jakościowo tak samo dobre jak oryginalne, a przy okazji zaoszczędzimy nieco środków finansowych. Dodatkowo internetowy sklep rolniczy zorganizuje wysyłkę bardzo szybko, przez co już za kilka dni pod naszym domem zamelduje się kurier z zakupionymi elementami. Składając zamówienie nie można zapomnieć o podkładce chłodnicy gumowej, na której podzespół spoczywa. Amortyzuje ona drgania i zapobiega uszkodzeniom.

Chłodnica w Ursusie ważna latem

Wymianę powinniśmy rozpocząć od spuszczenia całości płynu z układu. Następnie luzujemy opaski i zdejmujemy węże. Odkręcamy śruby mocujące chłodnicę w Ursusie, konieczne będzie także odkręcenie śmigła wentylatora. Unosimy podzespół do góry i wyjmujemy z traktora. Następnie wkładamy nową podkładkę chłodnicy na spód i montujemy wszystko w odwrotnej kolejności. Zalewamy układ płynem i pozwalamy ciągnikowi pracować przez pewien czas na nieco podniesionych obrotach, przy otwartym korku wlewowym. Dzięki temu układ odpowietrzy się, co jest bardzo ważne dla jego prawidłowej pracy. Na koniec konieczne zakręcamy korek, sprawdzamy jego szczelność i to wszystko. Możemy bezpiecznie rozpoczynać prace polowe.

Pokaż więcej
Back to top button
Close